| deliathalia213 a întrebat:

A incercat cineva vreodata sa-si publice pe internet proiectul artistic, din care sa incaseze bani reali? Este necesar sa platesc vreo taxa inainte de a imi publica proiectu, chiar daca eu sunt "autorul"? Adica la stat sau ceva de genu pentru a avea un fel de autorizatie? Sau pot sa-l trimit pur si simplu pe internet, la o companie care se ocupa de publicarea unor astfel de proiecte si imi trimite "venitul" acasa fara ca sa trebuiasca sa ma prezint eu fizic la sediul lor din alt oras, tara (caci nu pot ajunge acolo)? Am citit articole multe in engleza, si legi in europa, chiar am intrebat pe cei care sunt, doar ca nu imi raspunde exact la aceste 2 intrebari. In locul in care ma aflu eu, nu se ocupa nimeni cu ceea ce fac eu, iar eu nu pot ajunge in strainatate.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimnei nu te va platii pentru ca ti-ai pus tu un program artistic, ca nu intereseaza pe nimeni ce ai publicat tu in acel proiect. Iar daca vrei sa-ti faci reclama, tu esti cea care trebuei sa plateasca, ca proiectul artistic sa fie publicat si difuzat in mediul virtual.

Daca te referi la un anume proiect serios, atunci:
Primul lucru pe care poti sa-l faci este sa-ti Inregistrezi si Patentezi proiectul, ca el sa existe si cineva sa te ia in serios.
Nu-i nimnei interesat de proiectul tau si nu are nimeni interesa sa-l publice, atata vreme cat este in faza incipienta.
Fa totul legals i corect daca vrei sa ai succes si lumea sa te trateze corect.
Iar corect este: sa Intregistrezi la OSIM acel proiect (inventie sau inovatie) si apoi sa sa-l patentezi.
Nici o tara din lume nu-ti va publica tie un proiect ca asa vrei tu, decat daca le platesti mulet mii de dolari, ca sa-ti faca reclama.
Iar pentru asta, se contacteaza firma respectiva, se face contract de difuzarea si se plateste inainte.

| romeo78 a răspuns:

Nu pot da o părere avizată. Dar, ca un sfat, ți-aș recomanda, să încerci să discuți la un avocat, căci e vorba de proprietate intelectuală, apoi la o casă de cultură, un loc din orașul dumneavoastră unde se vinde artă, pentru a vedea dacă au și ei o idee despre așa ceva. Pe internet poți foarte ușor da peste escroci bine intenționați. Dar, apelând la persoanele din domeniul artistic, dumneavoastră fiind la început de drum, v-ar ajuta foarte mult! Succes!