| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Acum vreo 2 ani, BNR plănuia să scoată o bancnotă de 20 lei cu chipul Ecaterinei Teodoroiu, bancnotă ce urma să intre în circulație în anul 2020. Au trecut deja 18 luni și, din câte știu, nu s-a scos nimic (eu n-am văzut în viața mea bancnotă de 20 de lei). Întrebarea mea e: proiectul a fost abandonat de tot sau doar a fost anulat?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate o va scoate dar cu chipul Ecaterinei Andronesculaughing Abramburica

| Dismally a răspuns:

Nu se stie, dar probabil s-au gandit ca in pandemie nu ar fi oportuna lansarea unei noi bancnote. Si eu am asteptat-o big grin

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Dismally):

M-am gândit și eu la asta, dar în presă nu s-a mai auzit nimic de ea și m-am temut că au abandonat proiectul. Consider că d-șoara Teodoroiu a fost o figură importantă în istoria românească și merită să fie trecută pe o bancnotă.

| Dismally a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cred ca au avut alte prioritati in ultima perioada, cum ar fi gasirea unui post potrivit pentru Viorica Dancila big grin

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru Dismally):

Poate, în viitor, îi vor face și ei o bancnotă. rolling on the floor

| Dismally a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Stiu si eu, am mai avut taranci pe bancnote si in trecut laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

In general "proiectele" de facut bani tin nici mai mult nici mai putin de pur si simplu SPAGA luata de politicieni
de asta au fost facuti leii noi, si in ziua de azi sunt oameni care sunt buni la numere, IT, samd (de nu numai aia de la tara care habar nu au) si care gandesc tot in lei vechi, inclusiv mie mi se mai intampla, deci schimbarea de le noi a fost o TEAPA DIN CARE S-A FURAT LA GREU!

| EcceHomo a răspuns:

A apărut pandemia, apoi Clotilde Armand.Acum nu se mai pot decide.