| CovaciuIonela a întrebat:

Ajutorrr,vreau sa deschid o cafenea cu mancare specifica din Serbia, care sunt regulile de import comert alimente din Serbia(nefiind in Ue) spre Romania? Sau unde sa ma duc sa intreb despre informatii, prin fonduri europene vreau sa deschid.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fa o tura ai Banat, e alaturi de tine!
Iti vei da seama ca nu trebuie sa faci import de mancare, doar sa ai bucatar banatean bun!winking

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancare sarbeasca poti consuma in BANAT (jud. Arad, Timis, etc.), in zona granitei.
Ingredientele necesare cresc la localici, bucatari /bucatarese bune gasesti de asemenea (la tara), daca cauti un pic.winking
Fonduri europene poti cere pentru dezvoltarea unei afaceri deja functionale - in cazul tau: un motel-restaurant cu specific banatean.

| CovaciuIonela explică (pentru Bula):

Eu sunt din hunedoara si sunt convinsa ca ar functiona asa ceva.deci fondurile sunt doar pentru o afacere deja functionala? nu am gasit unde sa ma pot interesa de tot ce tine de import alimente dintr-o tara non eu.

| CovaciuIonela explică (pentru Bula):

Multumesc,carnea efectiv nu are acelasi gust..si ma refer la orice fel de carne, pui porc vita chiar si unele branzeturi, am mancat in Timisoara si nu mi se pare mancarea la restaurant diferita de ce avem la hunedoara. Dar ma voi interesa mai in detaliu pentru ca in opinia mea ar fi o afacere profitabila la noi in oras

| Bula a răspuns (pentru CovaciuIonela):

Carnea din restaurant este de la crescatorii /import.
Facuta acasa, acelasi mancare are alt gust, chiar si din acelasi carne.
Depinde de BUCATAR.

| Bula a răspuns (pentru CovaciuIonela):

Fa o tura ai Banat, e alaturi de tine!
Iti vei da seama ca nu trebuie sa faci import de mancare, doar sa ai bucatar banatean bun!winking

| sierra1 a răspuns:

1 succes in acțiunile tale
2 de ce ai importa alimente din Serbia când aceleași ingrediente le ai in țară și le poți prepara aici, cu specific sârbesc - dacă asta e ideea
3 fonduri UE pentru importuri dintr-o țară non-ue, nu o să primești, să fim realiști

| CovaciuIonela explică (pentru sierra1):

Finul meu e din serbia, de cate ori merg la el si mancam oriunde in oras sau acasa la neamuri, mancarea are alt gust, carnea si toate preparatele lor au alt gust.si in hunedoara nu gasesti preparate de genul ala

| sierra1 a răspuns (pentru CovaciuIonela):

Ingredientele au același gust peste tot, cred că ești de acord. De preparat, o să inveți a le face la fel de bine in țară. Dacă o fi să fie...

baftă!

| CovaciuIonela explică (pentru sierra1):

Multumesc. Pai asta e treaba, ca nu au acelasi gust preparatele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uită de fonduri europeene, nu o să primești pentru asta. Nu există mâncare specifică din Serbia.