| Antonies a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa strang bani sa imi iau cate ceva. Cum as putea sa fac asta? Trebuie sa inceapa scoala, mama imi da 10 lei pentru 5 zile, eu nu mananc nimic din ei si ii las undeva sai ii pastrez. Deci cu scoala fac 10 lei pe saptamana, in rest ce mai pot face? fara plimbatul cainilor, fara sa vand lucruri, meditatii etc.

P.S alocatia nu o primesc eu!

Răspuns Câştigător
| BiancaDianaaaa a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici situatia. Spune-i ca banii nu iti sunt de ajuns si poti negocia cu ea, macar jumatate din alocatie sa ti-o poata da.La varsta ta nu prea poti face multe lucruri pentru a obtine bani. SUCCES!

| Antonies explică (pentru BiancaDianaaaa):

Mi-am făcut curaj si am vorbit, de acum în colo mi-o dă! Multumesc!

8 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Ai putea solicita ajutorul bunicilor.
Ai putea discuta cu părinții și i-ai putea ruga să-ți dea și ție bani să-ți iei diverse lucruri pentru că ești în creștere și ai nevoie de diverse obiecte.
Nu prea ai ce să faci.
Ai putea începe să confecționezi diverse obiecte handmade și după să le vinzi.
O zi plăcută!

| DanielPH a răspuns:

Cum 10 lei pe saptamana?
Presupun ca iti iei mancare de acasa, nu?
Si 10 lei? Cand aveam 13 ani primeam 10-12 lei pe zi, si abia imi ajungeau.
Nu este corect ce se intampla aici.
Cum a spus si DjNick112, cine ia alocatia?
Ar trebui sa ii spus sa iti dea macar 5 lei in fiecare zi, cel putin 5 lei.
Daca nu intelege sau nu are posibilitata.
Am avut prieteni care puneau la pariuri, cativa mai pun si acum. Spuneau ca au 18 ani, dadeau buletinul tatalui/mamei si pariau, cota era de 1 sau 2 lei, parca.
A castigat cineva 150 de lei, a fost un bug la ei.
Nu iti recomand sa faci asta, o sa devina ca un drog.

Cand eram mai mic, mergeam la bunici, plecam de acolo cu 20, 25 de lei, ii mai ajutam cu cate ceva, mai ma duceam si le ziceam ca vreau,, ceva bun", primeam 5 lei.
La varsta asta nu prea ai ce sa faci. La 16 ani poti sa iti iei un job de vara, sa imparti pliante sau sa vinzi la un magazin general, un mini-market.

| Antonies explică (pentru DanielPH):

Da imi iau mancare de acasa.

| DanielPH a răspuns (pentru Antonies):

Ok! Ma bucur ca ti-ai facut curaj si ai rezolvat problemawinking

| DjNick112 a răspuns:

Asa de curiozitate, Cine ia alocatia si pe ce merg banii?

| Basthet a răspuns:

Bună! Ai putea să faci cumpărături pentru cineva care nu poate să iasă afară, să cureți grădina cuiva, ori să tai gazonul, dar trebuie să fii foarte serios și punctual.
Succes!

| SD_5363 a răspuns:

Mananci acasa si iti iei pachet la scoala. consider ca asa vei economisi. si poate ti se vor ivi si oportunitati de mici joburi pe viitor