| West_CeZar_2002 a întrebat:

Am 15 ani și mama mi-a făcut un card pe numele ei la ING pe care sa-l folosesc la plăti online etc, dar ma interesează dacă îmi pot face vreun card de orice fel pe numele meu, deoarece am nevoie sa fac transferuri bancare sau alte chestii de genul, având o mica afacere online și e incomod sa folosesc numele mamei din moment ce "clientii" vorbesc cu mine. Deci, îmi pot face un card al meu cu care pot face transferuri bancare? Are cineva un astfel de card? Dau funda

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, iti poate face card pe numele tau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La Banca Transilvania îți face cu cont la care este atașat un card de debit începând cu vârsta de 14 ani.

| laSoledad a răspuns:

Afacere la 15 ani? laughing Iti trebuie card bancar pentru ca sa vorbeasca clientii cu tine? laughing Intai ar trebui sa te intereseze sa-ti faci afacere cu acte in regula pentru ca acei clienti sa te ia in serios pe tine. laughing altfel esti doar un sclav fara putere de negociere muncind pentru altii la negru laughing normal... pentru mici comisioane, cum sa n-ai tu propriul tau card cu numele tau pe el?! laughing in asta consta maretia afacerii tale, lol

| Luk_Luca_1999 a răspuns (pentru laSoledad):

Trebuie sa meargă neapărat la Registrul Comerțului sa înregistreze "afacerea", poate se trezeste cu ANAF ul la usalaughing)

| laSoledad a răspuns (pentru Luk_Luca_1999):

Apoi nu doar pentru scopul ala, ci mai mult pentru a avea putere de negociere si pentru a-i fi respectate drepturile. Altfel, altii se vor folosi de el doar. Din intrebare, tipul vrea sa se afirme in fara partenerilor lui de "afacere". Ei bine, degeaba ai tu cardul pe numele tau, ca trebuie mai mult de atat ca sa nu fii luat de prost laughing

| Iuli122122 a răspuns:

La 15 ani poti face card pe numele tau, dar cu ajutorul mamei, eu am la brd pe numele meu, facut cu „mamica" de manuta. E in leihee hee