| abcdwxyz a întrebat:

Am 16 ani si am stat un an acasa din cauza problemelor financiare. eu as vrea sami reiau studiile pentru ca as vrea sa invat mai multe si sa demonstrez lumii ca pot doar ca exista o problema mama ar vrea sa ma dea inapoi doar ca nu are o situatie finaciara buna totusi ar incerca cu mari sacrifici insemnand ca pe fratioru meu mai mic sal limiteze cu totu. acum eu ma gandesc ca poate m-as putea angaja la negru sa incerc sa o ajut si imi pot face liceu cu plata. Voi ce parere aveti? Sa imi reiau studiile mar bucura foarte mult dar restul familiei ar suferi mult.Sau sa ma angajez si sa imi sacrific eu visele pentru a imi ajuta familia?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca familia are o situatie financiara precara, puteti beneficia de un ajutor social de la primaria localitatii de domiciliu--- mama ta sa mearga la serviciul social de la primarie.
Ca eleva, cu situatie financiara grea poti, pe perioada studiilor, sa beneficiezi de o bursa sociala.

Pentru ca nu ai 18 ani impliniti, nu poti urma cursurile la seral.
Poti, in timpul liber de la sfarsitul saptamanii si in vacante, sa-ti gasesti sa faci curatenie in locuinte. Cu banii stransi dintr-o astfel de munca, poti face fata cheltuielilor scolare.

P.S. daca vrei cu adevarat sa inveti, vei invata in orice conditii! Si inca ceva, nu faci dovada ca" ai pus osul" la invatat cat ai mers la scoala --- greselile de ortografie din cuprinsul intrebarii tale, fac dovada!

| horia2012 a răspuns:

Daca iti place sa inveti si ai ambitie ii poti ajuta mai mult dupa terminarea studiilor, gasindu-ti un servici mai bine platit. Asa, ii vei ajuta acum, daca iti gasesti ceva la negru, dar vei ramane la acelasi nivel, chiar daca simti ca ai putea mai mult. Poti relua studiile mai tarziu dar e foarte greu, pentru ca mereu intervine cate ceva. Totul e de acceptare si sa-ti asumi responsabilitatea alegerii pe care o faci. Daca accepti sacrificiul, fara sa reprosezi vreodata e OK. Eu as spune sa-ti continui studiile, dar tu stii cum e mai bine.

| Ceriik a răspuns:

Incearca la seral