| Nextone a întrebat:

Buna,

Am o problema, sunt in depresie de ceva timp si am nevoie de pareri/sfaturi/sustinere, orice.
Am terminat facultatea si am decis sa nu ma angajez in domeniu pentru ca voiam sa plec in strainatate. Parintii mei au nevoie de ceva mai multi bani si vreau sa ii ajut, in special pe fratele meu care are sindromul Down.
Problema este ca dureaza prea mult, am terminat facultatea in vara anul trecut, am facut scoala de soferi pentru ca era un avantaj la CV pentru strainatate, cineva m-a ajutat sa gasesc o firma de recrutare de incredere, am obtinut un interviu, am luat acel interviu, m-au anuntat ca am luat postul si mi-au dat sa fac un training online, am terminat si trainingul. Problema este ca firma nu imi poate da o data aproximativa cand o sa plec, iar eu nici nu ma pot angaja in alta parte aici in tara pentru ca ar fi nasol. Poate nu o sa apuc sa lucrez nici o luna aici si ma vor anunta ca plec, nu vreau sa incurc lumea.Nu stiu ce sa fac.
Simt ca stau degeaba si nu fac nimic sa imi ajut parintii, nu sunt genul care sa stau, am lucrat aproape pe toata durata facultatii, iar acum de 8 luni stau degeaba, la inceput cu scoala de soferi, pe urma cu interviul, au durat si actele... interviul l-am dat acum o luna. Cat dureaza de obicei? Ati mai intalnit cazuri? Ce sa fac sa nu ma mai simt nefolositoare? M-am zbatut cum am putut, nu stiu ce sa fac mai mult...Imi doresc sa devin profesoara, sa imi continui studiile, dar am vrut sa sacrific un an -doi sa imi ajut parintii si simt ca nu ii ajut cu nimic, asteptare asta e groaznica.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, ai dreptate. Așteptara e groaznică și dureroasă. Părerea mea ar fi să nu te mai simți inutilă și gândește-te că ai ajutat că ți-ai ajutat părinți și pe fratele tău destul...ai mai multă încredere în tine pentru că trăim într-o lume în care descurajarea proprie e foarte întâlnită la multe persoană...dar evident, trebuie să ai un caracter puternic să treci peste orice. De obicei nu ar trebui să dureze atât de mult până să te sune să pleci (o dată aproximativă ar fi între 1-3 luni) dar depinde foarte mult și de firmă.

| Nextone explică (pentru OnuOnulică):

Multumesc mult pentru raspuns!

| OnuOnulică a răspuns (pentru Nextone):

Cu plăcere. Și încearcă să ai mai multă încredere în tine și să nu te mai consumi pentru lucruri simple.