| anonim_4396 a întrebat:

Am citit recent un articol în care scria despre un Carrefour Express deschis recent într-un orășel, zonă săracă. În acel orășel mai există deja două supermarkete ale căror prețuri sunt rezonabile.
Ei bine, la acel Carrefour Express prețurile sunt foarte mari, cele mai mari din oraș și nici marfa nu e cine știe ce, în mare aceleași produse pe care le găsești și în alte supermakete, magazine alimentare.
Înțeleg că patronul e orientat pe profit dar ce minte să ai să pui prețuri exagerate într-o zonă săracă?
De ce nu a pus cele mai mici prețuri ca să atragă cumpărători?

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Carrefour Market e p franciza unde proprietarului din acel orasel i se impun conditiile in schimbul unor avantaje oferite in primul rand de renumele firmei mama

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi magazinele mici care nu fac parte din grupuri de multinationale nu pot cumpara la acelasi preturi marfa pentru ca nu au aceeasi furnizori, nu cumpara aceleai cantitati enorme, nu primesc discount uri. E logic ca magazinul cu cat e mai mic vinde mai scumpa sa iti poata acoperi cheltuielile.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Este vorba despre un Carrefour Express.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eee, pai atunci situatia e si mai simpla. E un Carrefour, va aveam mereu clienti, indiferent de marime

| sierra1 a răspuns:

"Înțeleg că patronul e orientat pe profit dar ...De ce nu a pus cele mai mici prețuri"

e de datoria lui să incerce. Dacă ține figura - continuă, dacă nu iși face bagajele. Te deranjează concurența?

N-ar trebui!

| Wr3nch a răspuns:

Ca is unii care cred ca lumea va plati mai mult doar pentru ca e on cartier, sau sunt mai putini clienti si nu ai de stat la coada.

| johnnny123 a răspuns:

Eu sunt mai curios cine și de ce s-a obosit să scrie un articol despre prețurile dintr-un minimarket deschis într-un orășel?

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Mna, cineva care a fost platit pentru a face publicitate.

Răspuns utilizator avertizat