| Franc_Vlad_1989 a întrebat:

Am cumparat un produs x. Am achitat produsul x, am cerut sa fie schimbat cu y. Au trimis produsul y si trebuia sa achit o diferenta z. Mentionez ca ambele facturi au fost achitate conform sumei de pe factura. Cand am schimbat produl x cu y trebuia sa-l inapoiez pe primul insa curierul a refuzat sa-l primeasca. Deci am ramas cu ambele produse repet conform facturilor achitate. In momentul asta am fost solicititat sa achit in plus sau sa inapoiez produsul x care trebuia dat la schimb. M-au amenintat ca voi fi dat in judecat... intrebarea este daca am achitat ambele facturi si doar telefonic am avut o intelegere legata de returul produsului x pot fi tras la raspundere?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui tu de fapt ai achitat numai produsul al doilea, respectiv pretul primului produs si diferenta pana la pretul celui de-al doilea, asa ca, daca vrei sa pastrezi ambele produse, va trebui sa platesti si primul produs ori sa-l restitui si nu va trebui sa-l mai platesti.
Daca nu faci asta atunci te pot da in udecata si vei plati mai mult, respectiv vei plati in plus, fata de pretul produsului, si cheltuielile de judecata, care pot chiar depasi pretul produsului, daca angajeaza un avocat.

| Franc_Vlad_1989 explică (pentru Ioandelasal):

De acord insa ei au gresit facturile adica eu am achitat tot ce am primit de la ei. Pot fi tras la raspundere pentru ca au gresit factura si am platit ce era de platit desi ar fi de platit mai mult?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Franc_Vlad_1989):

Nu-i adevarat ca ai achitat, ti-am explicat ce-ai achitat si tu stii foarte bine asta.
Greseala lor nu te absolva pe tine de vina, ei si-au remediat dea greseala, cerandu-ti sa platesti sau sa restitui primul produs, asa ca poti fi tras la raspundere si daca nu rezolvi problema, asa cum ti-am spus in primul raspuns, vei plati mult mai mult.

| Franc_Vlad_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Salut Ion! Mersi de raspuns.

Eu voiam doar sa inteleg daca pot fi tras la raspundere din punct de vedere penal/civil sau cum sa o zic mai corect. Eu subliniam ca am achitat toate facturile emise ei. Pe nici una din facturi nu aparea acel schimb ci doar produsele si valoarea lor

| Ioandelasal a răspuns (pentru Franc_Vlad_1989):

Este vorba de o cauza civila.
Conform facturilor tu ai platit produsul 1 (din prima factura) si diferenta pentru produsul 2 (din a doua factura), asta ai spus si in intrebare.

| Franc_Vlad_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Pe a doua factura e trecut produsul si pretul lui, nu apare nicaieri informatia cum ca ar fi un schimb sau rest de plata! De aceea avea nelamuriri, altfel spus cum am zis mai sus am achitat 2 facturi insa a doua a venit cu pretul mic fara sa fie trecut pe ea acel schimb sau o atentionare ca este vorba de un retur si diferenta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Franc_Vlad_1989):

Si atunci de ce-ti mai cer sa platesti produsul 1 sau sa-l restitui.
Daca pe a doua factura a fost trecut pretul integral al produsului 2 si tu ai platit ambele facturi atunci nu mai trebuie sa platesti nimic. Trimite-le un mesa sau o scrisoare si spune-le asta.

| johnnny123 a răspuns:

Nu înțeleg exact ce ai achitat?

A) Ai achitat ambele produse, X și Y la prețul lor întreg
sau
B) Ai achitat produsul X + diferența până la produsul Y?

Dacă este varianta A), atunci nu ai de ce să-ți faci griji. Produsele îți aparțin de drept pentru că le-ai plătit.

Dacă este varianta B), atunci rezultă că ai achitat doar produsul Y, și trebuie să returnezi sau să achiți produsul X

| Franc_Vlad_1989 explică (pentru johnnny123):

Da este varianta B. Insa eu am achitat facturile emise de ei. Greseala ei la ei, intrebarea e daca pot fi tras la raspundere din punct de vedere legal?