| Tucică a întrebat:

Am cumparat un spatiu comercial de la Consumcoop. L-am platit integral, in termenul prevazut ( decembrie 2009 ) in licitatie, avand factura si chitantele aferente. Nu mi s-a facut actele de vanzare-cumparare prin notariat nici acum dupa 6 luni.Este posibil ca spatiul sa fie licitat din nou? Este posibila re-vanzarea lui?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Contractul de vânzare-cumpărare este - un contract sinalagmatic(bilateral), ambele părţi(vânzător/cumpărător) au obligaţii şi drepturi reciproce. Aşadar, vânzătorul, să garanteze împotriva ''evicţiunii''(http://www.euroavocatura.ro/dictionar/2651/Evictiune). De ştiut, în cazul în care o terţă persoană ar contesta drepturile vânzătorului şi ar intenta cumpărătorului o acţiune având de ''scop'' să-l deposedeze de bunul cumpărat, vânzătorul, la cererea cumpărătorului, este obligat să intervină în proces.
Deci, în cazul în care nu aveţi actele făcute legal, prin notariat, posibil ca următorul control, să vă dea afară. Sau, '' Este posibil ca spatiul sa fie licitat din nou? Este posibila re-vanzarea lui?'' - desigur are toate şansele, după cum am spus: dacă actele nu prefigurează - a fi legalizate la notar şi/sau în regulă.
Cum spunea un user ceva mai sus, ''...consultaţi un avocat''.

Mult noroc!

1 răspuns:
| neynya_4078 a răspuns:

Trebuie sa consultati un avocat. Regula e-act autentic pentru valabilitate.In afara de chitanta si factura, nu aveti alte documente, care sa ateste ca sunteti proprietarul imobilului? Din decembrie si pana acum nu vi s-a predat imobilul? Trebuia predat de cand s-a efectuat plata.Nu l-aveti inscris in CF, figureaza tot pe numele vechiului proprietar?