| Tucică a întrebat:

Am cumparat un spatiu comercial de la Consumcoop. L-am platit integral, in termenul prevazut ( decembrie 2009 ) in licitatie, avand factura si chitantele aferente. Nu mi s-a facut actele de vanzare-cumparare prin notariat nici acum dupa 6 luni.Este posibil ca spatiul sa fie licitat din nou? Este posibila re-vanzarea lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu este posibil.
In documentele de licitatie(caietul de sarcini ori alt act echivalent) sau in procesul verbal de licitatie trebuia sa se prevada un termen rezonabil, de pana la 30 zile, in care sa se incheie contractul de vanzare-cumparare.
Daca nu este prevazut termenul respectiv si daca nu izbutiti o rezolvare pe cale amiabila, trimiteti-le o scrisoare recomandata, cu confirmare de primire, prin care le solicitati ca in termen de 10-15 zile(fixati termenul cat doriti, indicand o data calendaristica limita) sa se prezinte la un notar public pentru incheierea in forma autentica a contractului de vanzare-cumparare, punandu-le in vedere ca daca nu se vor prezenta o sa-i actionati in judecata, pentru obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de contract si o sa cereti daune-interese si cheltuieli de judecata.
In baza acestei hotarari veti putea intabula dreptul de proprietate asupra spatiului comercial.
Se poate trimite o somatie, in acest sens, prin intermediul unui executor judecatoresc.
Pentru un sfat mai detaliat este bine sa mergeti, cu toate actele ce le detineti, la un avocat. Numai bine!