| George_Iulian_1997 a întrebat:

Am fost exmatriculat din cauza absentelor la Liceu, iar ei vor sa-mi cera bursa pe un an de zile inapoi. este normal asa ceva? pot face ceva in privinta asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, citez:
"ART.20.(1) Criteriile specifice de acordare a burselor de performanţă, a  burselor de merit, a burselor de studiu şi a celor de ajutor social se stabilesc anual în consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ, în limitele fondurilor repartizate şi în raport cu integralitatea efectuării de către elevi a activităţilor şcolare.
  (2) Nu pot constitui criterii de acordare/neacordare a burselor: religia, rasa, sexul, apartenenţa politică a elevului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse."
Fata de aceasta prevedere ar fi normal si legal sa-ti ceara restituirea bursei, dar numai pentru acest an scoalar, daca in regulamentul propriu al liceului este prevazut aceasta.