| qq30xx a întrebat:

Am intrat in somaj tehnic de la locul de munca si voiam sa stiu in ce fel ma influenteaza in cazul in care vreau sa imi iau un credit de la banca sau la un moment dat sa aplic pentru prima casa?

Cred ca ar ajuta daca ar explica cineva cum se calculeaza vechimea si salariul cand aplici la un credit...

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salutare. Vestea bună ar fi că, deși vorbim despre suspendarea contractului de muncă, acesta 1. nu este întrerupt și 2. datorită faptului că statul virează o sumă fixă, 75% din salariul brut de bază (sporurile eventuale stipulate în contract sunt excluse), cartea ta de muncă funcționează în continuare. Ești asigurat, ești eligibil pentru pensie, fără întârzieri. Acum, legat de credite, cu siguranță că nu-ți recomand unul, mai ales acum, la debut de recesiune masivă. Dacă totuși vei simți în viitor că îți poți asuma riscul, ceea ce ar trebui să știi din start însumează: a. faptul că ai nevoie să fii angajat de minimum 3-6 luni, adică să ai un loc de muncă STABIL (acum acest lucru nu prea se aplică, chiar dacă e vorba doar de o măsură temporară); b. rata nu are voie să depășească 30-40% din salariul tău garantat și c. banca sau, după caz, ofițerul de credite să considere că restul venitului tău garantat e suficient pentru a-ți asigura traiul. Acum, ca idee, la un credit de tip „Prima Casă", 50. 000E împrumutați pe 30 de ani, ai avea de plată undeva la 1200 de lei/lunar (BT). Asta înseamnă că ar trebui să câștigi peste 2500 de lei și de preferință să nu fii „singurul angajat din familie". Există mai multe clauze, desigur, e bine să faci un „tur" al băncilor atunci când acest lucru va fi posibil. Succes și sănătate. happy

2 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Un credit de la banca in vremurile astea, nu cred ca e indicat, esti din start cu un picior in groapa (daca pana acum luai 5 lei, acum mai iei poate 2 ), si bancile abia asteapta ca omu sa-si piarda casa la ceva vreme dupa acordare credit.

| L1m80 a răspuns:

"Astfel, perioada in care un salariat se afla in somaj tehnic devine stagiu in sistemul de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate."
https://legislatiamuncii.manager.ro/......izare.html