| A18ndr a întrebat:

Buna seara!
Ma gândesc de ceva vreme sa îmi fac un credit la banca pentru a-mi cumpara o casa. As vrea sa merg in perioada următoare sa ma lămuresc cu tot ce tine de acest proces, însă pana atunci m-am gândit sa întreb aici, bineînțeles, daca știe cineva: Cum se calculează suma maxima pe care o poți primi. Bănuiesc ca după vechimea pe care o ai la locul de munca și venitul. Dar imi poate da cineva un exemplu fictiv? Sau poate ati trecut prin asta. Oare contează și vârsta?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu trebuie că rata pe lună să nu treacă de 40% din venitul net. Unele bănci mai accepta la primul credit 45%

Având în vedere cat de mari sunt dobânzile acum asta va scădea drastic suma maximă pe care o poți lua în perioada asta

| haileewatson a răspuns:

In functie de venitul tau, avans, vechime in munca, credit score (daca mai ai credite) si in functie de giranti daca ai.
Dar nu cred ca poate cineva sa iti dea un exemplu. Doar banca

| PoAndCat a răspuns:

Buna dacă te mai interesează acel credit te pot ajuta cu informații in legatura cu asta și te și pot ajuta sa alegi cea mai buna soluție pentru tine. Lasă -mi mesaj.