| gaby223 a întrebat:

Am lucrate 8 luni nu am mai lucrat cu carte de munca de vreo 3 ani. pot sa iau somaj? cu stima gaby

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, trebuie sa fi obtinut venituri impozitate in ultimele 9 luni.

| EUSIATIT a răspuns:

Da vei lua dar numai 6 sau 9 luni din cite stiu

| fabiola a răspuns:

Daca ai lucrat fara carte de munca, nu beneficiezi de somaj! In plus trebuie sa ai cel putin vechime un an in campul muncii in ultimii 2 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi mai trebuie vreo 3 zile pana la un an si nu stiu daca iau somaj. poate sa imi raspunda cineva.acum sunt in concediu crestere copil multumesc

| Kqzu97 a răspuns:

Da poti lua din cate am auzit 6 sau 8 luni cu 75% sau 85% nu stiu exact

| oliver427 a răspuns:

Nu. Sigur nu.

| Albert_9247 a răspuns:

Cred ca da

| svmoinesti a răspuns:

Dupa cum spunea si fabiola, ar trebui sa fi contribuit la fond cel putin 12 luni din ultimile 24 de luni ca sa poti fi sprijinit. Perioadele in care ai muncit "la negru" nu se iau in consideratie pentru ca... "nu ai contribuit la fond", adica nu ai platit (nici tu, nici angajatorul) contributii la fondul de somaj. Raspunsul e NU!

| costelodonat a răspuns:

NU, trebuie sa ai peste 9 luni.