| Alice999999 a întrebat:

Am mai multe monede vechi si as vrea sa le vand.As putea sa ma duc la BNR ca sa le vand acolo?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

BNR cumpara doar monede de aur.
Celelalte le poti vinde la colectionari, incearca la societatea de numismatica din judetul tau sau posteza pe internet pe site-urile de anunturi.

| Simpatic a răspuns:

Monedele vechi nu sunt de domeniul BNR ci a colectionarilor.
Monedele vechi fac parte din stiinta auxiliara a istoriei denumita numismatică.
Pot avea reala valoare monedele tale sau pot valora mai nimic!
Este nevoie de un cunoscator acreditat in opinia mea pentru a le putea evalua

Multi isi evaluaza singuri colectii de bani vechi prin intermediul olx (adica intra pe olx, mai vad un anunt cu monede sau bancnote ca si ale lor, un naiv a setat un anume pret dupa cine stie ce criteriu idiot si ei la randul lor pun ceva ce valoreaza 50 de lei sa zicem, la un pret de vanzare de 5000 de lei), este o greseala colosala!

| MihaiCosta a răspuns:

Doar bancnote de un milion vechi schimbă și BNR e singura care schimbă. Asta știu sigur că am schimbat eu.