Întrebare recomandată | almaz a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Am nevoie să-mi achiziționez o mașină, dar din păcate nu dispun de suma totală pentru aceasta, astfel mă gândesc să mă împrumut cu aproximativ 3 mii € ca să adaug la banii pe care deja îi am deja.

Oare ar fi mai bine să-mi fac un credit de nevoi personale la o bancă comercială, sau sa merg la un parc auto și sa accesez biroul lor de creditare? Care din astea doua este mai convenabilă?

Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa mai strangi bani ca sa o iei cu banii jos, fiindca cei 3000 de euro imprumutati vor avea dobanda si vei da inapoi mai mult, ceea ce nu-i convenabil pentru un om stramtorat.
Dar daca este musai sa imprumuti, intai incearca la parinti sau prieteni, ca aceia nu-ti vor cere niciodata dobanda la bani.
Apoi, poti lua imprumut bancar care nu are comision, doar o dobanda bancara.
La biroul de credite este mai scump, ca ei percep si taxa de intocmire aactelor si dobanda la banii imprumutati.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Analizează cifrele (dobânda DAE) apoi te decizi. Singur

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banca Transilvania are dobanzi ok, fata de birourile de credit.
Poti face si simulari online: https://www.bancatransilvania.ro/....../simulator

| Frank51 a răspuns:

Nicăieri și niciodată nu vei găsi dobânzi mai mici decât la bănci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti cumpara o masina scumpa doar pentru a impresiona pe altii.
Gandeste-te bine la costurile aferente.

| Saprofag a răspuns:

Depinde ce mașină almaz, trebuie sa te gândești la mai mulți factori cum ar consum, preț piese, preț altele. Sa zic ca exemplu eu dispun de 7-8 mii de euro și vreau un passat cc, însă în prețul asta nu prea găsesc ceva care sa merite bani, atunci ma uit după o mașină mai modestă cum ar fi un passat b7 care se încadrează în bani mei. În fine asta este ce as face eu deoarece o mașină este o ubiect făcută sa te ducă din punctul a în b, acum ca mai are și alte dotări pe lângă, sau face mai multe decât un autoturism obișnuit, toate acestea pot sa vină la pachet cu un preț deoarece la un anumit timp se vor strica sau vor fi prea vechi și trebuiesc înlocuite. Pe scrut nu cauta ceva scump și nu face rata decat dacă ești sigur ca merită!