| anonim_4396 a întrebat:

Am niste bani pusi deoparte si as vrea sa deschid o afacere. Dati-mi cateva idei, ce fel de afacere sa fac?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

O clinica. Depinde cati bani ai, eu as miza pe un domeniu unde, indiferent de lipsa banilor, oamenii vor apela la servicii: sanatate, industria alimentara de baza (o brutarie, de exemplu).

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Acum nu merge nimic, toti se chinuie de pe o zi pe alta, mai ai rabdare.

| pepe a răspuns:

Ca să deschizi o afacere trebuie prima dată să faci un studiu de piaţă, ca să îţi dai seama cam ce ar merge mai bine, nu o deschizi numai de dragul de a fi patroană.

mira
| mira a răspuns:

Daca este vorba de o suma mai mica este de preferat o afacere cu franciza.Primesti afacerea la cheie.De ex.Fornetti.

| emy a răspuns:

Eu zic ca, in perioada asta de criza, e bine sa renunti la ideea asta, spre binele tau.Acum nimic nu e sigur, si e mai bine sa nu risti.Pa!

| Baton a răspuns:

Totul depinde de ce capital ai si cat vrei sa investesti...ideea e sa te hotarasti ce vrei sa faci.eu recomand o afacere pe internet deoarece are costuri minime fata de celelalte... exemplu:
Vrei sa iti faci un magazin de haine.sa zicem ca esti creatoare de moda ceva...in loc sa faci un magazin stradal unde te costa spatiul, acte si multe altele, linistita la cele mai mici costuri poti sa iti faci un blog la care te costa gazduirea lui, eventual o tema frumoasa, si cam atat. poate or mai fii si altele dar imi vin in minte acum...total la ce am zis eu?! sa zicem maxim 20-30 euro lunar + 50-70 domeniul. ro daca vrei. ro(depinde de la cine il iei)

| unromandestept a răspuns:

In afara de bani e bine de stiut cat timp si dorinta de a reusi investesti in afacerea pe care o vei incepe. Daca esti sigura ca asta iti doresti atunci iti recomand sa iei ultimul tren in materie de afaceri, INTERNETUL. E singurul loc unde mai poti face ceva cu investitie mica dar cu posibilitati uriase de dezvoltare! Incepe prin a studia marketingul online, modalitatile de a gasi nise de piata( oameni ce si doresc un produs, serviciu) si in functie de abilitatile pe care le ai iti vei alege si domeniul in care sa ti deschizi o afacere. Mult succes si o zi deosebita!

| sorin a răspuns:

In banca, e cel mai sigur acum

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum e recesiune, ai toate sansele sa nu mearga... dar daca vrei incearca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psiholoaga asa este, dar asta implica multi bani... o clinica? Pai acolo ai nevoie de o gramada, spatiu, instrumentar, personal calificat si aprobari girla. Cred ca o clinica e cel mai greu lucru de realizt si cel mai scump pe deasupra.

| laurahl_7225 a răspuns:

Ce hobby-uri ai, cati bani ai strans?

| irecafa a răspuns:

Sunt destule afaceri pe care le puteti incepe, chiar daca este o suma mica, totusi sa nu va asteptati la castiguri spectaculoase.

Va propun si cateva idei de afaceri pe care le puteti incepe cu aceasta suma de bani:
un magazin naturist, un magazin de produse bio (produse 100% naturale), un magazin cu haine si articole pentru bebelusi, o ciocolaterie, un service de telefoane mobile, un after school pentru copii (desi cred ca aceasta afacere va necesita mai mult de 10.000 daca nu aveti un spatiu propriu, puteti incerca obtinerea de creditare de la banca,.).

Totodata v-as sugera sa va uitati si peste oportunitatile unei afaceri derulate online ca vanzari de haine, sau parfumuri sau haine de bebelusi, produse bio, etc. O afacere online are costuri mult mai reduse de pornire iar asa veti avea o piata foarte mare de desfacere (toata tara). Produsele le veti trimite prin curierat rapid.

Daca considerati ca nu aveti banii necesari inceperii unei afaceri de la zero si vreti sa va imprumutati de la banca sa nu garantati niciodata cu propria locuinta. Daca afacerea nu va functiona veti ramane fara casa

Mai jos sunt 2 siteuri care au multe idei de afaceri, poate gasiti una acolo care va intereseaza

http://small-business-expert.blogspot.com/
http://startafaceri.blogspot.com/

| BABYCATWALK a răspuns:

Vanzari en gros si en detail haine bebelusi
www.babycatwalk.ro

| Lupan_Iurie_1995 a răspuns:

Mersi,eu am gasit multe sfaturi, dar totusi am un vis, sa-mi deschid propriul bar, sau cafenea, cum as putea mai bine s-o fac? dati-mi sfaturi...