| Maxx23 a întrebat:

Am un venit mic 2000 lei, dar am multe cheltuieli si nu ma descurc. Ce sa fac altceva ca sa castig salariu mai mare? Ce afacere pot sa deschid? Am bani pusi pentru o afacere.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai "bani pusi pentru o afacere", atunci angajeaza-ti o echipa manageriala serioasa, care sa se ocupe de investirea banilor tai. Cel putin de un contabil vei avea nevoie, chiar inaintea deschiderii vreunei afaceri!

Daca nu-ti poti permite sa-i angajezi pe altii, atunci trebuie sa inveti si sa faci TU cele ce ar trebui ei sa faca.
Totul depinde de suma de care dispui si cunostintele tale (de specialitate).

| Liviu a răspuns:

Daca fumezi, jumate din salariu e doar tutunul(fost fumator, te inteleg)

| Simpatic a răspuns (pentru Liviu):

In cazul asta renunti la fumat, omul cand e in situatie disperata trebuie sa ia decizii drastice!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai redu din cheltuieli

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câți bani ai puși?
Dar cum ar fi să îți resetezi cheltuielile, căci 2000 de lei, sunt bani, nu glumă.

| anonimg a răspuns:

Deschide o afacere în domeniul tau, în domeniul pe care îl cunoști, dar și în zona în care ști că oamenii te-ar căuta.
Ca să îți deschizi o firmă/afacere trebuie să faci un curs de antreprenoriat. Fă cursul acesta, și poate până la sfârșit îți vor veni mai multe idei din care poți alege.
Trebuie să mergi pe ideea de ceea ce oamenii au nevoie, dar și de ceea ce poți ști să faci. Poți să angajezi oameni mai inteligenți ca tine, dar care nu au resursele financiare pe care le ai tu.
De asemenea prin antreprenoriat înveți să fi un om de afaceri. Consider că absolut orice om trebuie să se priceapă la afaceri, fie că este angajator, fie că este angajat, fie că este șomer.
Caută să accesezi fonduri europene pentru afacerea care vrei să o deschizi. În felul acesta poți profita de ajutorul guvernului, al uniunii europene. Sunt firme care te ajută să accesezi aceste fonduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O afacere cu plantaţii sau pomi fructiferi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Redu cheltuielilie la 1800 lei pe luna, apoi vezi cum poti sa maresti, in timp (nu peste o sapt, dar peste 1-2 ani) salariu, sa ajungi la 3000 de exemplu. acei bani pusi deoparte pentru o afacere, in orice caza sa nu ii folosesti pentru cheltuielile lunare. cat timp te gandesti ce afacere sa incepi, depune-i la banca, sau cumpara titluri de stat, ceva cu un mic randament dar in acelasi timp in siguranta.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Degeaba ai dacă nu ai cunoștințe, afacerea ăia în maxim 3-5 ani o să crească. Nu mai da banii pe toate rahaturile, economisește cât mai mult.

| CataCatalin994 a răspuns:

Fa o schimbare de cariera, sau mai degraba, fa-ti o cariera. Nu vreau sa te jignesc in nici un fel, dimpotriva, dar la salariu 2000 lei / luna e mai mult ca sigur munca necalificata.

| shu7e a răspuns:

Vezi asta.
https://youtu.be/qZxf7Rrw90Y

| Raimondo99 a răspuns:

Mai 2000 de lei sunt ceva bani pe luna, cat ai facturile de nu iti ajung sau ce faci cu banii? si la o afacere trebuie sa te gandesti mult nu ceva de pe TPU...( nu ca nu sunt bine venite ideiile sau parerile) si daca ai adus vorba, cati bani pentru afacere?