| TonyMotola a întrebat:

Am o firma si nu am mai luat legatura cu contabilul de cateva luni pentru ca mi-a cerut o suma enorma si nu as mai dori sa colaborez cu vreun contabil...
Asa ca vreau sa imi tin singur contabilitatea dar am nevoe de sfaturile voastre unde trebui sa ma duc si ce declaratii trebui sa depun?

10 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

E greu, dar se si poate. iti recomand doua resurse in acest sens - http://www.cabinetexpert.ro/ si http://www.contacafe.ro/

| rserpu a răspuns:

Care-i chestia, partea nasoala nu e umblatul, ci responsabilitatea. In caz ca vin controale si tu ai nereguli in bilant sau nu ai adaugat ceva intrari de marfuri sau iesiri de marfuri, pai atunci vei fi invinuit de frauda si vei face inchisoare. Pentru asta sunt contabilii, ei stiu ce fac. Totusi, bafta.

regis
| regis a răspuns:

Ca sa o tii singur, trebuie sa te si pricepi. Daca nu te pricepi, lasa-l pe unul care se pricepe, a tine contabilitatea inseamna mult mai mult decat a depune niste declaratii.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Si eu am o afacere, dar nu pot sa renunt la contabil, fiecare meserie cu tainele ei. Eu pot sa-ti dau un sfat in cazul tau, da in ziarele judetului din care locuesti la mica publicitate, ca angajezi contabil si sa fii sigur ca se vor gasi destui doritori sa iti faca acest serviciu, sau cum ai zis tu, daca ai un PF sau un AF poti sa ti-o faci tu singur contabilitatea, culegand informatii de la cei care iti solicita intocmirea unor acte, este greu inceputul. Succes!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu ai macar notiuni de contabilitate primara nu te vei descurca. Cauta pentru inceput pe cineva sa te ajute(o cunostinta), sau cauta pe google cum se tine contabilitatea firmelor, daca ai PF sau SRL nu e greu.

| remus a răspuns:

Intra pe indaco forum, pui intrebarea si cei competenti iti vor raspunde!

| matchpoint a răspuns:

Buna,
daca ai cunostinte de contabilitate primara poti sa o faci tu. Declaratiile care trebuie depuse lunar se intocmesc cu programe elaborate de fiecare institutie. Intra pe site-ul ITM, CAS, Casa de Pensii, finante pentru a descarca aceste programe. Cauta-ti un alt contabil pentru ca chiar daca ai face tu toate actele, pentru bilantul contabil ai nevoie de semnatura unui contabil autorizat. Dar fa tu contabilitatea primara si contabilul cu care vei colabora iti va cere mai putin. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa știi contabilitate ca sa ți contabilitatea unei companii/firme.Nu-i de joaca.

| bfdzizu a răspuns:

Incearca si aici http://contabilitatebucuresti.tk/

| conta a răspuns:

Nu puteti renunta la contabil. Sunt foarte multe de facut in contabilitatea unei firme in Romania. Numai faptul ca puteti avea mari probleme cu fiscul si este suficient. Dacasunteti din Bucuresti si doriti sa colaboram ma puteti contacta contabilitatesiconsultanta@yahoo.com