| medelin29cali a întrebat:

Am o intrebare legata de Provident. Imi puteti spuune niste pareri obiective legate de acel pfa pe care trebuie sa il faci ca si agent, legat de comisionul pe care il ai si daca merita sa te incarci cu un pfa daca nu ai un venit decat de cateva sute de lei pe luna, in total. Ce probleme pot aparea? Daca ati ave anevoie de bani, ati apela la ideea de a deveni agent provident? Astep urgent niste raspunsuri, sper sa ma ajute. Va multumesc mult anticipat!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am lucrat cu firme de acest gen ca gestionar la un magazin. Ele se numesc IFN ( Institutie Financiara Nonbancara). Practica niste dobanzi care pot ajunge si de 10 ori mai mari ca la banci. Mai bine mergila o Cooperativa De Credit.
Uite un calculator: https://www.provident.ro/calculator-credit/?sec=1
Dobanda anuala efectiva ajunge la 102%
Adica daca iei 1.000 lei platesti inca 1.000 lei intr-un an.

| medelin29cali explică:

Eu ma refeream la a deveni acel imprumutator sa spun asa, daca merita sa devii acel agent care imprumuta, nu cel care este imprumutat.

| Salontanul a răspuns (pentru medelin29cali):

Pai asta depinde de cata lume esti in stare sa o prostesti. Sa ai "papagal" cum se zice. Nu stiu eu ce fel de om esti.