| alky13 a întrebat:

Buna seara, TPU! Am si eu o dilema, si caut o solutie, va rog sa ma ajutati. sunt la primul job, casier, de aproape jumatate de an si am doua optiuni. Am primit o oferta de angajare la un loc mai bun, insa de aici apar 2 posibilitati; 1. merg la locul de munca respectiv, sau 2. raman aici cu speranta (sau posibilitatea, ca sa ma faca sa raman) la o promovare la locul de munca actual, sau sa raman la locul de munca actual, cu speranta ca in 2-3 luni voi primi o promovare astfel. Tin sa spun ca ambele salarii (promovat + noul job) sunt identice, singura diferenta fiind cea de bonuri in cazul noului job. Ce mi-ati recomanda? Multumesc!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Poti sa vorbesti cu "mai marii tai" despre cum se fac promovarile in cadrul firmei. Vei vedea astfel in ce parte se inclina balanta mai mult, si te vei decide mai usor.

| DumitruS a răspuns:

Salut. Ok, care sunt restul conditiilor? Noul job ce presupune sa faci, acelasi lucru?

Scrie pe o foaie sau intr-un excel, fa-ti un fel de punctaj. La fiecare job scrii avantaje si dezavantaje si eventual le dai cate un punct sau un punct in minus. Apoi faci media si vezi unde ai punctaj mai mare.

Nu stiu ce varsta ai dar incearca sa vezi care sunt oportunitatile pe viitor. Ok, sa zicem ca te promoveaza la jobul actual - care sunt beneficiile? Apoi, in cat timp crezi ca urmeaza urmatoarea promovare? Poti promova mai sus? Cati bani ti-ar aduce promovarea aia? Ce ai de invatat pe termen lung? Sunt o mie de intrebari pe care trebuie sa ti le pui.

Apoi, incearca sa si discuti cu parintii, vezi, ei ce zic?