| Cosmin19901 a întrebat:

Am o problema. Am 15 ani si am iesit cu prietenii pe afara si fiind iarna am zis sa ne batem cu bulgari. Dupa ce ne-am batut unul dintre prieteni a zis sa dam in masini. Si eu fiind un bun aruncator am dat într-o masina. Omul din masina s-a oprit s-a dat jos si a sunat la politie. Eu am plecat acasa si la scurt timp m-a sunat un agent spunand ca trebuia sa merg la sectie.
Am mers si mi-a facut un proces verbal cu amenda de 100 lei. Insa la termenul de plata de 48 de ore nu a scris nimic si a tras o linie.
Asta inseamna ca daca platesc in 48 de ore nu voi plati 50 de lei ci totalul de 100?
Ajutati-ma cu un sfat
P.S. nu am avut mentiuni in proces

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa platesti 100 de lei.
Trebuie sa stii ca nu la toate contraventiile exista inlesnirea de a plati jumatate din minim in 48 de ore, la peste jumatate din contraventii nu exista aceasta inlesnire.
Spune legea si articolul in baza careia te-a amendat si o sa-ti spun daca acea lege prevede inlesnirea.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu a fost vorba de 50 e lei, amenda este de 100 de lei. Dand cu bulgari in masini poti provoca accidente grave, asa ca ai scapat foarte ieftin. Putea sa te prinda vreun trecator si sa te bage in spital. Se plangea un user acum vreo doi ani ca a patit exact asta.

| Ryaaan a răspuns:

Pai daca nu ti-o dat amenda prin posta sau atunci cand a venit nu, dar, cel mai bine e sa le zici alortai ca apoi o sa fie mai rau!

| Cosmin19901 explică:

Ai mei stiu dar vreau sa stiu daca trebuie sa platesc 50 de lei sau 100.