| bleakk a întrebat:

Am o problema cu contul de PAYPAL.Mi-am atasat un card Maestro pe el, totul in regula.L-am activat si la fel.Trebuie sa primesc niste bani,iar eu doresc sa-i viresc pe card,insa cand dau la Withdraw, dupa care la Withdraw funds to your Bank Account ma pune sa completez un cont bancar US.De ce asa si nu-mi apare sa selectez cardul deja atasat? PFF O TREBUI VISA?

Răspuns Câştigător
| Brotacelul a răspuns:

Din cate stiu Maestro nu este compatibil cu Paypal. Iti trebuie Visa sau MasterCard - acestea sunt destinate tranzactiilor online.
In momentul in care dai Withdraw, ai doua optiuni:
- Withdraw funds to your bank account - care este destinata doar bancilor din US
- Withdraw funds to your card - iti percepe un comision de 2euro, dar aceasta este singura varianta pe care o poti utiliza.
Cel mai probabil ai mers pe prima varianta si de aici apare eroarea.

5 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Cardul si Contul bancar nu sunt unul si acelasi lucru. Vezi setarile contului tau, sa nu fie declarat acolo ca esti US resident. De asemenea sa stii ca conditiile de configurare a conturilor de acest tip nu sunt la fel de lejere ca cele de pe Fb, de exemplu, asa ca: casca bine ochii ce scrii si unde scrii, citeste termenii si conditiile, da informatii veritabile, nu incerca sa pacalesti sistemul ca nu tine, iar daca dupa toate acestea tot nu te descurci, acceseaza suportul lor cu intrebari formulate concis, la obiect si scrise corect gramatical, nimeni nu sta sa ghiceasca ce ai vrut tu sa spui sau sa intrebi.
PS: Daca nu te descurci in engleza, roaga pe cineva sa-ti construiasca intrebarea.

| bleakk explică (pentru StefanKogut):

Vrea unul sa imi trimita niste bani si tot ii da eroare 601. Si altuia la fel, deci e de la mine. Care sa fie?

| StefanKogut a răspuns (pentru bleakk):

Nu stiu sa-ti spun pe de rost, softul care sat la baze serviciului PayPal e destul de sofisticat, dar am observat ca orice inadvertenta in activitatea contului este imediat amendata de sistem, de aia ti-am zis practic sa revizuiest toate setarile si configurarile pe care le-ai facut, sau care au fost facute implicit de sistem. Un exemplu: daca contul a fost facut declarand ca esti rezident US si acum te conectezi de pe un ip din Ro, sunt probleme pina cand nu autentifici ca esti tu, tine de securitatea sistemului, ca e vorba de bani si date personale.

| bleakk explică (pentru StefanKogut):

Si unde e posibil sa gasesc unde am pus US resident?

| questsoul a răspuns:

Trimite un mail la support la PayPal cu problema ta, asa se rezolva cel mai repede.