| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Am o problema destul de mare.Nu ma pot readapta in Romania si sa locuiesc cu parintii si cu salariu asa mic. Dupa ce am terminat liceul am plecat in Austria, acolo am stat 2 ani de zile, am avut 3 locuri de munca. Prima data am lucrat la un loc dupa aceea am plecat in alta parte si apoi in alta parte, am cunoscut zona, mi-am facut cat decat cunostinte, prieteni si aveam masina, salariu ok, imi permiteam o viata decenata. Acum 6 luni am revenit in Romania din cauza ca ma simteam singur acolo ca nu am iubita, depresie etc. crezand ca va fi mai ok insa e foarte rau, stau cu parintii, ma simt ca un copil. Am un loc de munca la 70km de casa si fac 2 ore dus doua ore intors cu autobuzul, n-am timp de nimic si nu am altundeva unde sa ma angajez mai aproape ca sunt de la țara.In Austria mergeam cu masina la munca si plus ca e salariul foarte mic si is foarte nemultumit nu pot pune bani deoparte decat prea putin si am niste colegi foarte rai la locul de munca si este si foarte greu, mult mai greu decat locurile de munca ce le-am avut in Austria si am niste colegi comunisti ce tipa si urla si nu mai stiu ce sa fac cu viata mea. M-as intorce in Austria, insa acolo sunt sigur ca nu imi voi gasi iubita si voi fi singur si aici daca raman tot singur ma simt si n-am timpt ca locul de munca imi consuma toata ziua facand peste 4 ore doar naveta.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te la un curs de calificare postliceala, de exemplu: alimentatie (bucatar, cofetar) sau sanitar, unde vei face si practica.
In Austria gasesti relativ usor cu calificare in asemenea domenii de activitate.
Ceea ce priveste iubita: cauta o fata serioasa, cu care te intelegi bine si mergeti impreuna inapoi in Austria.

| Violleta2022 a răspuns:

De toate neajunsurile pe care le ai, esti singur responsabil tu, nu parintii tai!
Cauta-ti o fata, iesi in oras, fa ceva pentru tine, ca sunt milioane de fete singure, peste tot in lume!
Muta-te cu chirie in oras si nu mai calatori 70km pe zi, fa ceva pentru tine fara sa te mai plangi, ca nu te poate ajuta nimeni daca tu singur nu o faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fugi in Austria.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru linistea psihica si sufleteasca, este recomandat sa pleci din casa parinteasca cand ai ocazia.Ai luat in considerare sa te muti la oras in chirie?

| Anonimulantisocial17 explică (pentru dullcat):

Am luat in considerare insa imi trebuie un job decent ca sa pot plati chiria ca cu 2500 lei nu prea se poate

| gabicoo a răspuns:

Se pare că nici în străinătate nu te-ai adaptat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai dat cu piciorul la viata din Austria pentru ca nu aveai iubita. E ceva ce nu se poate rezolva? Cu siguranta nu. Daca esti baiat bun si stii sa respecti o fata, se gaseste cineva pentru tine. Un pic mai greu intr-o tara straina dar nu imposibil. Cautai pe site-uri de dating si tot gaseai. Asta nu e viata sa faci naveta 70km, nu se poate asa ceva, mai ales pe un salariu mic.
O solutie ar fi sa mai ramai un pic, poate cunosti o fata care vrea sa inceapa o viata noua si va mutati amandoi in Austria. Si in Romania e frumos dar inteleg ca tu erai bine acolo

| haileewatson a răspuns:

Muta-te in oras cu colegi de apartament si invata niste skill-uri noi ca sa iti gasesti un job mai bine platit

| MrAM a răspuns:

1. Ce varsta ai?
2. Prima data trebuie sa te focuzezi pe un loc de munca sau ceva anume care sa-ti permita sa duci un trai decent si sa fii multumit cu tine.
- asta presupune poate munca extra, sau investit in tine prin anumite cursuri sau calificari.
Faptul ca conduci iti ofera avantaj, cauta locuri de munca mai bine platite in domeniul asta daca vrei sa-l urmezi.
Daca vrei sa te reorientezi profesional asta presupune timp, bani si efort din partea ta. Altfel nu se poate.
Iubita poate sa mai astepte, asta in functie si de varsta ta. Sau poate ai noroc sa gasesti pe cineva da si asta presupune efort, timp, bani etc.
Profita de faptul ca stai cu ai tai si strange ceva bani pentru un curs, chirie pe o perioada, calca pe ego-ul tau si fa sa fie bine.
Ai fost plecat 2 ani din țara, esti obisnuit cu greul. Sunt sigur ca vei gasi o soluție

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Daca vrei un sfat de la cineva care stie situatia si ce va urma destul de bine asculta ce iti spun: Romania aproape ca s-a reintors la comunism, este mai rau uneori ca pe vremea lui Ceausescu (politie care bate oamenii, arestari fara vina, salarii mici etc) si situatia va continua inca vreo 30-50 de ani de acum incolo (stiu sigur). Asa ca daca ai ocazia, intoarce-te in Austria, se traieste mult mai bine acolo. Chiar daca nu ai prietena acolo.