| Dixiclart a întrebat:

Am și eu o întrebare dacă sunt salariat cu contract de munca individual și sunt și la școală dacă aduc de la scoala adeverință pentru casa de pensii m.ai primesc pensie?.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai pensie de urmas.
Conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
  „ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b)dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c)pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Fata de aceste prevederi vei putea cumula pensia cu salariul daca esti la liceu, scoala profesionala, scoala postliceala sau facultate, dar numai pana la varsta de 26 de ani.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu am inteles intrebarea, deci esti salariat sau esti la scoală? Si ce legatură are casa de pensii? Cel mai bine mergi la casa de pensii si intreba i pe ei, de unde esti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are scoala cu casa de pensii?