| Furnicuta000 a întrebat:

Pensia de invaliditate ca urmare a unui accident de munca e mai mare decat cea obisnuita? Sau la ce ajuta raportul ala de la ITM cu accidentul de munca pe care il cere casa de pensii?
Ma refer strict la raportul pensie de invaliditate-accident de munca nu la alte aspecte.
Si pentru bagatorii de seama: nu, nu vreau sa intreb la casa de pensii. Vreau sa intreb aici si sa primesc raspuns aici! NU VREAU SA INTREB LA CASA DE PENSII. Deci stie cineva sa-mi raspunda? Ca nici pe net nu gasesc si ma incurc in atatea legi si articole.
Vreau sa pun si eu o intrebare pe TPU si sa primesc raspuns la intrebare fara alte raspunsuri stupide. Imi faceti aceasta bucurie pe anul 2023? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate este in functie de perioada lucrata anterior si salariile lunare avute pe fiecare luna.
Nu este mai mare in cazul unui accident de munca dar raportul este necesar la comisia de incadrare in grad de invaliditate.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raportul accidentului de munca indica gradul de invaliditate si cine a fost de vina.
La ITM foloseste pentru incadrarea pensiei de boala.