| octav005 a întrebat:

Bună ziua. Știe cineva dacă eu m.ai beneficiez de ajutor în caz de deces de la casa de pensii, daca cei de la serviciile funerare mi.au oferit un ajutor după talonul de pensie?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, primesti ajutorul de inmormantare, daca dovedesti ca tu ai facut cheltuielile de inmormantare.

| octav005 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu le.am făcut eu. Cei de la servicii funerare

| Ioandelasal a răspuns (pentru octav005):

Atunci n-ai dreptul la ajutor.

| darrio2007 a răspuns (pentru octav005):

Ti se da factura de acolo cu suma cheltuita de ei pentru tot. Cu ea si cu certificatul de deces in original te duci la Casa de Pensii. Si buletinul tau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci acela era doar pentru cosciug.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ei ajutor de inmormintare atit, iar după aceea nimic, odata ce a decedat persoana numai poate primii pensie talon, nimic si nici tu decat daca primesti pensie de urmaș, dar asta este deja o alta discutie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ajutor de inmormantare?
Din cate stiu da, dar dupa cei ai suportat cheltuielile de la cosciug pana la pomeni.trebuie sa pastrezi toate chitantele ca sa faci dovada.
Cei de la casa de pensii vor stii ce alte acte iti trebuie ce alte acte iti mai trebuie.

| mi25 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este de ajuns factura si bonul de la sicriu. Acest lucru pentru a dovedi ca te-ai ocupat de inmormantare. Nu trebuie sa ai bonurile de la celelalte cumparaturi, decat pentru justificare in fata celorlalti mostenitori atunci cand se face succesiunea.
Ajutorul este in suma fixa, nu se face prin decontarea cheltuielilor si se oate primi imediat dupa ce s-a eliberat certificatul de deces si s-a intrat in posesia facturii si bonului de cumparare a sicriului.

| mi25 a răspuns:

Nu am inteles ce ajutor dupa talonul de pensii ti-au oferit cei de la servicii funerare?
Daca ai angajat o firma de servicii funerare, acestia se ocupa de toate cheltuielile pe care i le ceri, inclusiv de ridicarea ajutorului de inmormantare.
Deci daca firma de servicii funerare s-a ocupat de aceste lucruri, ei, in functii de serviciile prestate pot sa ai ceara bani, daca banii din ajutorul de inmormantare nu au ajuns sau sa iti dea suma necheltuita.
Deci ceea ce ti-au oferit cei de la serviciile funerare este diferenta dintre banii ridicati de acestea ca ajutor de inmormantare si suma cheltuita din acest ajutor.
In concluzie: ai beneficiat de ajutor de deces prin firma de servicii funerare, deci nu mai ai dreptul la nimic.
Firma de servicii funerare trebuie sa-ti dea factura cu toate cheltuielile facute.