| capoi a întrebat:

Salut, daca primesc bani prin prestare de servicii online, banii vin de la o firma americana (call center nu onlyfans, stati cuminti), iar banii ii primesc pe paypal in dolari.
Cand imi trimit banii de pe paypal pe contul de Romania, ii face automat schimbul valutar, impozitul il platesc pe suma ce am primit in lei pe cont, nu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai da, taxele le plătești la suma in lei incasata

| capoi explică (pentru suntserios):

Poti sa imi explici si ce *** inseamna dividende pe un srl? Daca eu deschid un srl, ma angajez singur, de ce sa platesc dividente daca eu nu investesc?

| suntserios a răspuns (pentru capoi):

Dividentele sunt profitul care revine actionarului unui srl.
tu ca angajat al unui srl primesti doar salariu
ca actionar primesti profitul sub forma de dividente

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dividendele sunt partea din profit pe care le scoti din caseria firmei.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, conversia dolarului sau altei moneda straine se face automat, cand intra in contul tau bancar, cel in lei.
Doar daca ai cont bancar in dolari americani, atunci intra direct dolari.
Impozitul il platesti la fiecare leu incasat in contul bancar.