| numesiprenume0 a întrebat:

Daca am cont deschis la revolut in România și am și cont in euro, daca retrag euro dintr-un bancomat de euro, trebuie sa-mi convertească din lei? Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

NU! daca banii tai sunt in euro si scoti euro nu va face convertirea! Ar converti in lei numai daca ai vrea lei, dar devreme ce banii tai sunt in euro si vrei euro sa scoti ce convertire sa mai faca? Daca pui lei in acel cont iar va face convertire in euro pentru ca contul tau e in euro!

| numesiprenume0 explică (pentru lpavel):

Aveam cont in euro pe un card de banca din România. Pentru a retrage euro trebuia să îi convertesc în lei, iar la retragere ii schimba din nou in euro, așa că pierdeam la schimbul valutar din valoare... Credeam că ar putea fi și aici la fel

| lpavel a răspuns (pentru numesiprenume0):

Nu cred ca ii convertea... te taxa, pentru ca atunci cand extragi bani din cont la un bancomat nu e gratuit si costa mai mult daca extragi la un bacomat diferit fata de banca unde iti ai banii...