| Batmanuel a întrebat:

Am vandut niste chestii prin posta iar acum cateva zile mi-a venit rambursul acasa (adica banii), banii erau pe numele meu iar postasul a venit la usa si nu eram eu acasa, au ridicat parintii mei banii, au voie sa faca asta? vreau sa depun o plangere impotriva postasului ca nu mi-a inmanat mie banii fiindca erau pe numele meu, are voie sa-i dea banii lui mama?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca depui o reclamatie postasului, legal, va fi sanctionat.Dar eu ma intreb ce motivatie ai avea sa-i faci rau unui om care a considerat ca in familie relatiile sunt in regula si a considerat ca face ceva bine.Mai ales ca dupa 5 zile de la data sosirii, daca nu te-ai fi prezentat, ar fi fost retrimisi expeditorului.Te incalzeste sanctionarea unui om care a avut o intentie buna? Nu vreau funda de la cineva ca tine.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential pentru un raspuns corect, respectiv daca esti minor ori major. Revino cu acest detaliu si o sa-ti dau un raspuns concret. Numai bine!

| Dement_Copil_1998 a răspuns:

Nu cred ca e permis sa dea bani altuia decat tie

| Cristyan99 a răspuns:

Ma poate sa dea si altui membru din familia ta doar nu tii fura laughing

| Batmanuel explică:

Sunt major am 22 de ani, banii mi i-a dat mama dar m-am enervat fiindca nu vroiam sa stie nimeni despre acest lucru si vreau sa ma duc sa fac scandal si sa-mi dea alti bani, e vorba despre 300 de lei, cu toate ca mi i-a dat mama vreau sa se invete minte si sa nu mai dea banii altuia si vreau alti 300 de lei pe langa aia (nu e vorba de bani vreau sa il invat minte)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Batmanuel):

Sigur ca postasul a gresit, trebuia sa-ti dea tie banii. Nu cumva ai acelasi prenume cu tatal? Daca-i asa, greseala este explicabila.
N-ai cum sa obtii alti bani, cere-i de la parinti. Eventual, daca faci reclamatie si nu este coincidenta de prenume (cred ca aveti acelasi nume de familie), postasul poate fi sanctionat disciplinar dar nu te incalzeste cu nimic.

| Batmanuel explică (pentru Ioandelasal):

Doar numele de familie e acelasi, pe mine ma cheama sergiu iar pe tata bogdan, banii i-a ridicat mama pe seama ca se intelege bine cu postasul desigur mi-a dat mama banii inapoi dar m-a deranjat chestia asta, ba da as dori sa fie sanctionat disciplinar sa se invete minte ca daca acolo scrie numele meu atunci mie sa-mi dea banii

| Ioandelasal a răspuns (pentru Batmanuel):

In locul tau nu as face asta, mai ales ca ti-ai primit banii si asta-i important. Eventual poti vorbi cu postasul, sa nu mai dea banii tai nici mamei si nici tatalui.