| Mifu a întrebat:

Are cineva o idee cu investitie mica? Gen sa cumpar, ce sa cumpar de unde, sa pun adaos si sa vand pe internet?

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din China că acolo sunt iefine

| Mifu explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru raspuns, daca ai putea sa ma ajuti cu mai multe detalii ti-as fi recunoscator!

| suntserios a răspuns (pentru Mifu):

Cu ce detalii? Cumperi de pe marile site uri chinezești chestii ieftine care crezi tu că s ar cumpăra la noi și le vinzi mai departe. Încerci 9-10 chestii după care te interesezi cum sa faci asta și legal printr o firma sa nu ai probleme cu anaful mai departe.

| Mifu explică (pentru suntserios):

Da, chiar asta voiam sa incerc, nu are rost sa deschid o frima ca nu stiu daca o sa mearga...stii ceva site-uri de unde as putea sa cumpar?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

No fing way. Acum la orice mizerii ieftine platesti aproape 10 RON taxa de comisionariat vamal... iar daca iei la volum mai mare, te iau la ochi cu taxe de import si altele. NU AI CUM sa faci concurenta marelor lanturi de retail. Nu ai cum.

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Am vazut ca merge cu astea contrafacute, sa fie inscriptionate cu firma nike, adidas, gucci, etc... iei mai multe la pret mai mic si vinzi la bucata cu pret ceva mai mare

| suntserios a răspuns (pentru Mifu):

Știi că e infracțiune sa comercializezi produse contrafăcute da?

| Mifu explică (pentru suntserios):

Dar sunt pe toate drumurile si in magazine... si oricum cine cumpara stie ca nu sunt originale, le ia pentru pretul mai mic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Si daca altii fac magarii ilegale, hai sa facem si noi, nu? Of...

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Of, of, of... saracii clienti or sa devina apoi dependenti ca de droguri?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Dependenti, nu. Dar ca vinzind mizerii de-astea facute de copchii care muncesc de le pica destele in tot felul de sweatshop-uri de cacao sustii traficul de fiinte umane/sclavia, nu e bai, nu? Necesita prea mult efort intelectual...

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt masinarii care inscriptioneaza, in ce secol traiesti? Asta ca sa nu injur si sa ma exprim elegant

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Masinarii care inscriptioneaza ce? Masinariile alea costa, tovarase. Curentul, mententanta, masinariile. Sclavi ieftini ai mereu la dispozitie. https://cafemom.com/......out-of-100

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Stai linistit ca si marile branduri au inceput sa produca tot in China ca e mana de lucru mai ieftina, asa ca nu mai dramatiza... sunt multe alte lucruri care se intampla cu poluarea si bani care se spala si sunt furati de la stat. Asa ca nu imi mai tine mie morala...du-te si ia-te cu aia de la conducere, sau iti e frica?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Aia de sus de unde provin? Exact, de la de-astia de-alde tine. Asa ca nu te mai da destept, ca nu esti. Esti doar un gainar ca multi altii care "se descurca" si "au scoala vietii" dar se tot dau loviti ca statul nu face, desi ei fac orice ca sa FURE si ei statul prin eludarea taxelor.

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai mare gainar ca tine nu sunt, stai linistit...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Ba esti, puisor. Eu produc de la zero ceva, platesc impozite. Tu importi mizerii contrafacute, le vinzi unor naivi, "te descurci" si te simti mare cocos. Te-ai gindit sa intri in politica sau inca nu?

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Bai desteptule tata are firma de constructii si plateste impozite, doar ca vreau imi fac eu o afacere, am lucrat si pe tir, asa ca nu mai judeca fara sa cunosti. Nu am vandut nimic nimanui deocamdata?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Aha, nu ma fa sa ma iau si de constructii, domeniu plin de combinatori si cu facilitati fiscale cu mult peste cele acordate IT-ului, dar despre care nu se vorbeste mare lucru ca deh... mai toti aia mina-n-lina cu politicul is bagati acolo. Vrei sa iti faci o afacere? Ia frumos o bucata de teren si fa-ti o ferma. Ia un spatiu si produ efectiv ceva. Poftim, haine, daca tot zici de haine. Fa un afterschool. Un azil de batrini. O covrigarie. O firma de servicii mixte pentru indivizi si firme (electrice/instalatii, habar nu ai ce vid e pe piata asta, greu gasesti un lacatus/electrician/instalator decent). Sint atitea misto care se pot face aducind un plus real in societate si oferind si niste locuri de munca, iar tu vrei combinatii cu haine... halal.

| Mifu explică (pentru GabiDumitrescu):

Au facilitati pentru ce este si multa munca in constructii si foarte bine ca au facut facilitati daca vrem sa se dezvolte ceva in tara asta si asa mai sunt prea putini care mai muncesc. Daca ti se pare ca au asa multe facilitati de ce nu te apuci si tu, a e prea greu in constructii. Atunci nu mai vorbi. In al 2 lea rand e treaba mea ce fac, nu trebuie sa am aprobarea ta, oricum mersi pentru sugestii, dar eu am nevoie sa imi castig ceva bani. Nu am bani sa imi deschid o afacere si nici nu vreau sa apelez la ajutorul parintilor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mifu):

Habar nu ai ce vorbesti. Discutam de scutiri la plata impozitelor pe salarii, CU MULT MAI MARI decat cele din IT, e atit de simplu. P.S. Vrei sa iti cistigi ceva bani? Fa un curs de electrician sau instalator, cu 2-3 lucrari scurte in weekend mai faci un ban frumos. Saaaau... a, tu vrei sa faci niste bani fara munca? My bad...