| needcolors a întrebat:

As dori sa mi fac asigurarea obligatorie de locuință de 86 ron și vreau sa adaug și asigurare de incendiu+explozie în caz ca vreun vecin uita gazul deschis și apoi aprinde becul în bucătărie.Cat oare ar costa si aceasta asigurare suplimentara? La ce firma din cele 13 autorizate PAID este mai bine sa merg? Are vreuna promoții mai avantajoase?
Thnks!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima de asigurare va fi 1% din suma asigurata! Daca asiguri 40. 000 euro...prima va fi de 40 euro pe an, ai absolut toate riscurile acoperite plus bunurile care vor fi asigurate cu 10 % din valoarea asigurata, in cazul aceasta cu 4000 euro.Promotia este la Astra si se numeste PAD COMPLET! O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Giovanna" "PAD plus acum si costa 30 euro", nu neaparat. Eu am facut un PAD PLUS 20 de EURO si
scrie:
Riscuri asigurate de baza(Dezastre naturale, Cutremure de pamant, Alunecari de teren, inundatii) apoi dedesubt scrie:Riscuri suplimentare Incendiu, Trasnet, Explozie, Cadere de corpuri, Izbire de catre vehicule, fenomene atmosferice (inclusiv grindina) Greutatea stratului de zapada, Avalansa;
-Apa conducta;
-Furt (inclusiv acte de vandalism produse cu ocazia furtului);
Suma asigurata Cladire 20. 000
Suma asigurata Continut 20. 000
(nu le-am cu asigurarile dar asta scrie pe polita de asigurare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, la Astra cu asigurarea obligatorie de 20 euro, esti asigurat si pentru alte daune(incendii, coliziuni autovehicule cu imobilul dvs., etc.)Pentru mai multe amanunte va rog sa ma contactati pe adresa de email:vasilelicsandru@yahoo.com.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...la grawe Romania, ai asigurare suplimentara incepand de la 100ron reducere 20% adica 80 ronpt informatii cosmin_gabriel_cp@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Astra poti incheia o asigurare PAD PLUS si cu 20 de euro, nu neaparat de 30 sau 40 de euro. eu lucrez in domeniu...

| Giovanna a răspuns:

Pretul PAD este de 20 euro, asa cum stiai, dar ai incluse doar 3 riscuri: cutremur, inundatii naturale si alunecari de teren. Pentru inca 10 euro in plus iti faci PAD complet si ai incluse toate riscurile, inclusiv explozie si daune produse de greutatea stratului de zapada. La PAD complet locuinta va fi asigurata la 30. 000 euro. Asta este oferta ASTRA, nu stiu ce au ceilalti. PAD costa la fel peste tot deoarece este impusa de stat, nu de societatile de asigurare. PAD complet la 10 euro este oferta ASTRA ca un bonus pentru clienti, vine oarecum in ajutorul lor deoarece este normal sa iti poti face o asigurare mai complexa daca tot dai niste bani.

| Giovanna a răspuns:

Https://www.astraonline.ro/......omplet.pdf ai aici conditiile precum si riscurile incluse in cazul PAD complet la ASTRA

| Giovanna a răspuns:

Informatie noua, nu mai exista PAD simplu sau complet, este doar PAD plus acum si costa 30 euro si ai toate riscurile incluse happy se pare ca de ieri a aparut noutatea, eu colaborez cu ASTRA de aceea poti fi sigura de ce iti spun ca e corect happy daca locuiesti in SM happy poate te ajut

| Giovanna a răspuns:

Dragul meu anonim (vad ca nu-ti dai numele) tu vorbesti in 21 decembrie, eu vorbeam in 15 cand abia aparuse de maxim o zi si nu stiam chiar toate detaliile. Da, e devarat la 20 euro iti asiguri locuinta pentru 20000 euro, asta e suma minima. Poti asigura locuinta la maxim 200000 euro dar atunci platesti 200 euro. La o saptamana dupa pot da si eu N detalii dar cand am raspuns eu oferta aparuse doar cu cateva ore inainte, parca cu o zi in urma dar dupa masa, deci nu erau nici 24 de ore. Acum da, am facut N paduri plus si stiu despre ce e vorba.

| irina_6093 a răspuns:

Cine mai e interesat de asigurari generale poate sa ma contacteze pe adresa de mail : yryna_andreea89@yahoo.com Am niste oferte la asigurarile de locuinta! Asa ca daca sunteti interesati...astept intrebarile voastre...