| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa deschid un fast-food. Dar as dori sa stiu ce acte trebuie sa-mi fac+ daca localul ar fi inchiriat ar fi cv probleme?

1 răspuns:
| Slavian a răspuns:

Nu stiu unde o sa gasesti o chirie convenabila sa-ti acoperi cheltuielile pentru ca un loc destul de bun ar avea o chirie destul de ridicata plus cheltuieli de genul dotarea spatiului cu echipamentele adecvate (aparat kebab - shaorma pe gaz sau electric, gratar fonta, friteuza, vitrina, mese inox, hota, frigider, chiuveta etc.), personal, materie prima, utilitati. Toate acestea cu un minim de 8000 de euro.
Nu mai vorbim despre acte: acordul, respectiv autorizatia de functionare de la Primaria locala;
Adaugarea in obiectul de activitate si acest cod CAEN. Pentru aceasta, va trebuie Hotararea AGA; Actul constitutiv acualizat cu noul obiect de activitate si noul punct de lucru pentru care veti cere si autorizarea lui la ORC in vederea obtinerii tuturor avizelor necesare; Declaratie tip si cerere.
Nu este destul de usor dar cu o vointa destul de mare o poti face happy