| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi fac un card de debit si nu stiu ce anume sa aleg. Imi trebuie pentru a-mi stoca banii de salariu si pentru a face cumparaturi online atat din tara cat si din afara(cu toate ca nu obisnuiesc sa cumpar de pe net, dar uneori, in regim de urgenta, mai iau si de acolo)...

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut maestre
Visa electron daca vrei sa nu ai treaba cu online.
Eu folosesc ING, si pentru 3 lei lunar iti da si HomeBank, poti face de-acasa tot ce faci in mod normal la ghiseu (platit facturi utilitati cu comision zero, transfer de bani, verificare sold, extrase de cont, etc).
Bafta

| VadTot a răspuns:

Visa Electron.
de la aproape orice banca...ok?

| mixxjim a răspuns:

Vezi ca exista carduri speciale pentru cumparaturi online, sa nu dai numarul cardului pe care ai toti banii si pe care iti mai intra bani in continuare, sa ramai fara niciun ban. adica atunci cand ai nevoie sa dai cardul pe net iti transferi din cardul de salariu fix banii care-ti trebuie pentru cumparatura pe cardul special pentru tranzactii si nu exista risc de furt de pe ala, ca nu au ce fura happy stiu ca au asta sigur cei de la ING, am si eu de la ei, dar sigur au mai multe banci "produsul" asta, ca asa se numeste, produs. cei de la ING au insa curs de schimb valutar prost, in rest sunt foarte ok. daca vrei sa faci si ceva economii pe carduri nu primeste mare lucru ca dobanda, e recomandabil sa faci un depozit la termen (pe ce perioada vrei tu) ca sa iei o dobanda mai bunisoara. e bine sa-ti faci la o banca undeva aproape ori de casa, ori de servici, ca poate mai ai treaba pe la ei si sa nu-ti vina greu sa mergi la banca si sa fie careva cu multe bancomate, sa poti retrage bani usor oricand fara sa platesti comision ca retragi bani de la alta banca.

| LucaDezmir a răspuns:

Visa Electron plus un cont Paypal, pentru cumparaturi in siguranta. Vezi mai multe despre utilizarea PayPal in seria de articole:
http://milionarulmioritic.com/......-internet/