| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa învăț să fac bani, să învăț trading sau dropshipping dar nu știu de unde. Nu ma astept deloc să fac mii de euro peste noapte dar sunt dispus sa învăț și să muncesc dar nu știu unde și cum sa încep...un sfat ceva?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cât ești dispus să pierzi din trading că să înveți?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu pot zice o suma precisa dar sunt dispus sa pierd ceva, vorba aia Nu risti Nu castigi

| doctorandus a răspuns:

Dropshipping-ul merge foarte bine, dar numai pentru cei care vand kituri de dropshipping. Pentru cei care chiar fac dropshipping nu prea renteaza.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci reclamele ca faci dropshipping pe sistemul nostru si ajungem milionari sunt adevarate, cu observatia ca ei ajung milionari in timp ce tu faci pierderi.

| RoCkKiD a răspuns:

Stiu ca treburile alea suna bine in teorie dar in practica sunt greu de realizat daca nu ai bani cu care sa incepi.

Problema la trading e ca tot ce castigi e procentual. Poti sa fii tu cel mai bun trader dar 50% (ceea ce e un fel de SF can vine vorba de randament) din 1000 de lei e fix pix. pe cand 5% dintr-un milion e 50.000.

La dropshipping trebuie sa construiesti un site, sa investesti o avere in publicitate si sa tii treaba pe linia de plutire cativa ani pana creste brandul. sa nu mai zic de taxe si birocratie.

Cea mai buna varianta a ta, daca nu cumva te pot sponsoriza parintii, e sa incepi cu un job bine platit, de acolo poti sa obti capitalul pentru investiti sau alte proiecte. Stiu ca ai vazut tot felul de povesti pe net, dar din nimic nu poti sa faci avere.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Pai am mers pe cea mai buna varianta, acum in zilele astea ar trebui sa incep un job si de acolo va fi baza mea dar dupa nu stiu ce sa fac, gen am vazut altii ca investesc in Tesla, sau in alte firme din astea dar aici sincer poate gresesc, mai mult pierzi daca castigi

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista platforme de tranzactionare, in functie de ce vrei sa cumperi (ex: Tradeville pentru BVB sau XTB/ Interactive Brokers pentru chestii internationale). De invatat, e informatie pe internet sau cursuri platite, eu zic sa nu dai bani pe cursuri si sa te pui tu sa citesti si sa te uiti al cliuri de yt.

Eu zic sa iti faci un cont demo pe ceva platfroma de trading, mie personal mi-a placut platforma demo de la eTorro, acolo iti da parca $100.000 vituali si poti sa ii investesti in ce vrei ca sa simti experienta de investitor, acolo o sa vezi cat de usor castigi/pierzi. Eu sugerez sa investesti sume mici pe care le-ai avea, nu are rost sa simulezi $50.000 ca nu o sa ai atat prea curand.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Hmm okay am inteles, chiar voi incerca
iti multumesc frumos de sfaturi.