| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac proprii bani online? (am auzit de dropshipping, stocks etc dar nu stiu nimic despre ele ) sau macar sa invat din educatia financiara ceva. Am 14 ani si nu vorbesc de sume mari de 500-1000 euro etc. Pur si simplu sa invant chestia asta financiara sau chiar sa investesc in ceva de exemplu dropshipping sau chestii de astea, nu stiu si nu imi dau cu parerea singur. As vrea totusi un sfat de la cineva care chiar se pricepe

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Esti inca mic dar e important ca ai ambitie, deocamdata nu ai tu cum sa faci bani, sunt oameni mari care nu reusesc.Cunoasterea vine in timp sa stii, acum concentreaza-te pe lucruri specifice varstei tale, o sa ai timp si sa muncesti si sa faci bani.

| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu poti sa faci asa ceva, fiindca nu ai varsta legala sa inchei un contract international, sa poti face dropshipping.
De altfel nu ai varsta legala sa faci nici un fel de afaceri
La anisorii tai, mama si tata sunt cei care te intretin si hranesc, tu avand o singura responsabilitate si obligatie, sa mergi la scoala si sa inveti.

| utilizator6969 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta ar zice un om normal, dar vreau sa stiu dde exemplu ce liceu ar trebui sa urmez pentru afaceri, finante etc si sa invat despre educatia financiara. un om normal ar zice ca sa astept tot de la parintii mei si eu doar sa mi vad de scoala, chiar daca pana acum am avut note de 10, am realizat ca scoala nu te ajuta deloc, mai ales in Romania, tocmai de asta vreau sa invat sa fac banii singur, sa invat din educatia financiara si sa reusesc ceva, chiar daca nu fac banii acum, sa situ despre ce e vorba, nu ma refer la sume de 1000-5000 euro, doar sa mai am sa ''traiesc'' ca tanar laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru utilizator6969):

Un liceu ECONOMIC, clasa de contabilitate, care te invata tot ce vrei sa stii despre economie si afaceri.
Tu esti mult prea mic la 14 ani sa realizezi ca scoala nu te ajuta, cand miliarde de copii pe lumea asta, care au terminat un liceu sau chiar facultati, au dovedit contarriul, ca scoala ajuta enorm, pentru a ave aun job dcent si o sansa cat de cat sa ai o caruiera in viata.
Daca vrei mai mult, atunci faci o facultate, care te poate propulsa mai sus, dandu-ti sanse mult mai mari la pozitii inalte in societate, sau cariera.

| utilizator6969 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu facultatea sunt de-acord. cu liceul sunt inca paralel, liceul economic adica ce profil ar avea? eu normal voiam sa ma duc real la mate info dar m-am gandit ca ar fi prea greu sa ar trebui sa invat pre mult pentru ce imi doresc dar am zis sa stau la mate info fiindca o sa am mai multe drumuri mai departe pe care o sa ma pot duce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru utilizator6969):

Ti-am explicat, Liceul ECONOMIC, profilul "contabilitate".
Cu mate info ai sanse doar daca vei ajunge un programator foarte bun, dar ca economist, ai toate sansele din lume sa te poti propulasa in afaceri, in banci, chiar si ca un simplu contabil, in ultima instanta.

| utilizator6969 a răspuns (pentru Violleta2022):

Crezi ca as putea ajunge un afacerist chiar daca as urma un liceu cu profil de mate-info?

| Violleta2022 a răspuns (pentru utilizator6969):

Slabe sperante sa ajungi un afacerist, de la mate-info, cand te profilezi pe executie si ajungi un simplu angajat care face programare sau dezvoltare.
Daca esti despept si inveti matematica foarte multa probabil ai sanse sa ajungi un programator f bun.
Dar in afaceri ai nevoie de mai mult decat sa fii un programator, cu doar un liceu de mate-info.

| sofiaaaa001 a răspuns:

Ai abia 14 ani si legal vorbind nu ai putea sa faci niciuna dintre aceste side hustles ca sa sa zic asa, fie ca ai stii sau nu de unde sa incepi si ce sa faci. poti incepe sa te documentezi in legatura cu dropshipping-ul, stock market si alte chestii care tin de bursa sau ce te mai intereseaza pe tine pana cand faci 18 ani (daca te vor mai preocupa aceste lucruri pana atunci) si deci cand vei avea varsta necesara de a incepe genul asta de lucruri o sa fii cunoscator in domeniu. de asemenea poti lua in considerare drumul spre un liceu economic. in orice caz trebuie sa fii rational si sa nu te astepti la rezultate nerealiste, mai ales in cazul achizitionarii/vanzarilor de stocuri si/sau de bitcoin, ai nevoie ca cineva cu experienta si cunostinte in domeniu sa te invete despre asa ceva, nu sa asculti sfaturi ale unor pusti putin mai mari decat tine care tocmai au vazut the wolf of wall street si se cred stock brokers.

| t030r a răspuns:

Te poti angaja si la 16 ani cu program de 6 ore/zi dar la un servici unde nu presupune a fi pericole.

| BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte a răspuns:

Stiu pe cineva care face bani din crypto monede...