| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu daca trimit bani prin westerunion pot afla locatia de unde sau ridicat bani si numele datele persoanei care a ridicat bani trimisi de mine. Exemplu eu trimit bani la cluj si bani se ridica dintr-o alta localitate eu pot afla de unde ii ridica si daca e aceeasi persoana? Si in cazul in care ridica bani altcineva eu ii pot recupera? VA MULTUMESC

12 răspunsuri:
| rserpu a răspuns:

Pai logic ca da. Alta persoana nu poate lua banii pentru ca atunci cand trimiteti banii, doar persoana care o indicati voi poate ridica banii. Dar locul il solicitati la ghiseu. Veniti dupa ce se ridica banii. Sa aveti chitanta care v-a fost eliberata. Bafta.

| Victoria a răspuns:

Cred ca da, poti. Singura persoana care poate ridica banii trimisi de tine e cea pe care o imputernicesti tu.

| vyo a răspuns:

Doar persoana imputernicita poate ridica banii.

| 9999999999 a răspuns:

Trimitei la bucuresti ca iti dau eu nr cont

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai banii ii va primi doar persoana pe numele caruia tu i-ai trimis cat despre locatie poti merge sa intrebi desi nu stiu daca ei iti vor da astfel de informatii dar incearcahappystai fara grija ca si daca nu ridica banii timp de 30 zile parca iti vor fi returnati

| dof21 a răspuns:

Bineînteles că doar persoana căreia îi trimiţi tu banii poate să ii ridice. Sunt câteva excepţii, gen ţările de prin Africa, unde cu ajutorul internetului prostesc lumea să le trimită bani. Mafia fiind atât de mare acolo, poţi ridica banii şi fără un act de identitate. Dacă vrei să trimiti bani din România tot în România vezi că are Poşta un serviciu la fel de bun si mult mai ieftin.

| oliver427 a răspuns:

Cand trimiti bani prin western union trebuie sa completezi un formular in care scrii numele tau, adresa, si numele si adresa persoanei cui ii trimiti, iar acesta poate sa scoata banii de la orice sucursala din oras doar cu cartea de identitate si codul pe care trebuie sa il zici tu dupa ce ai trimis banii. codul se afla pe chitanta care ti-o da de la banca.

| mecmecmec a răspuns:

Bani trimisi prin western nu ii poate ridica decat persoana carei i-ai trimis bani numai din orasul respectiv nu ii poate ridica din alt oras!

| Necsoi_Cristiano_1978 a răspuns (pentru mecmecmec):

Stimati colegi, astazi am fost tilharit PUR si SIMPLU de catre o persoana din tara(mi-a zis ca este din sibiu) prin intermediul WESTERN UNION a trebui sa cumpar un telefon de la el si in schimb eu sa-i dau 2000ron bun si facut am vb cu el sa-mi trimita prin curierat telefonul iar eu sa-i dau banii la ramburs insa el a venit CU O VERSIUNE FOARTE CREDIBILA mi-a zis ca imi trimite telefonul printr-o companie de autocare prin soferul unuia din acestia iar eu in acest timp sa-i fac confirmarea ca trimit baii catre el prin WESTERN UNION dar cu conditia sa nu ai dau ACEL COD SE SECURITADE FORMAT DIN 10 CIFRE iar eu foarte sigur in sistemul de transfer bancar al celor de la WU am trimis banii iar dupa aceea l-am sunat si i-am comunicat ca banii sunt in sistem, mentionez ca MI-A CERUT NUMELE, PRENUMELE, SERIA SI NR DE BULETIN pentru a le da catre acea persoana care trebuia sa-mi aduca telefonul in Bucuresti(A ZIS EL). nimic altceva nu mi-a mai cerut a ramas ca seara cind am telefonul in mina mea sa il sun si sa-i comunic CODUL "MTCN"(codul de transfer format din 10 cifre) zis si facut dupa aproape 10-15minute de la transferarea banilor am primit un msj txt pe telefon precum ca banii sa-u ridicat de catre VLADIMIR NICULESCU(numele acelei persoane in care eu am facut transferul) imediat in secunda urmatoare am fugit inapoi catre banca sa fac ceva de genul ca sa opresc transferul de bani insa SURPRIZA MARE BANII ERAU DEJA RIDICATI DE CATRE ACEA PERSOANA am sunat la 112 si au trimis un echipaj acolo la sediul bancii unde am facut transferul de bani online(Raiffeisen Bank-Agentia Chitila Residenz) au venit domnii de la politie le-am explicat situatia cum s-a intimplat am mers cu totii la Dna Director in birou si am incercat sa aflam cum este posibil asa ceva sa se ridice banii fara ca eu sa divulg acel cod MTCN iar cei de la banca mi-au zis ca asa ceva nu se poate intimpla insa deoarece sistemul este sigur dar banii mei au disparut fara urma in timp foarte scurt am mers la sectia de politie am dat declaratia iar un domn inspector foarte generos de acolo a insistat ca este un caz serios si ca trebuie sa facem ceva in cazul asta am mers impreuna iarasi la aceeasi banca de unde am trimis banii si am incercat sa facem ceva de a intra in contact cu cei de la WU ne-a dat o adresa din Bucuresti a sediului central al celor de la WU se afla pe Bd. Iancu de Hunedoara nr.54B,Et.2,Modul.42,Sect.1(in apropiere de spitalul Grigore Alexandrescu) am plecat impreuna intracolo pentru a fece ceva ca sa putem remedia cit mai curind ceva din situatia asta insa si aici SUPRIZA MARE, sediul celor de la WU este de fapt cu numele si de fapt acolo se afla o firma de Prestari Servicii care se ocupa cu documentatia celor de la WU..cind am intrebat cum sa facem sa intram in legatura cu cei de la WU ni s-a spus ca nu avem cum Dl. Inspector de la Politie care se afla impreuna cu mine a cerut mai multe detalii insa fara succes, ni s-a zis ca sunt confidentiali si nu putem sa avem nici-un fel de acces de a avea contact cu ei(WU) normal ca am devenit putin nervosi si EU personal am amenintat acea Domnisoara de la receptie ca am sa merg sa anunt PRESA pentru asa ceva mai ales ca eu am fost INSELAT prin sistemul celor de la WU acea domnisoara vazind ca am facut astfel de acuze ne-a invitat sa luam loc intr-un birou si ca va face tot posibilul sa rezolve ceva pentru noi dupa vreo citeva minute a revenit la noi cu un nr de telefon al unei doamne reprezentan pe numele de ALINA SNOP si am reusit sa avem o convorbire cu acea persoana am sunat la acel nr de tel si i-am spus acelei doamne "povestea aceasta frumoasa" iar domnia sa a inceput sa faca acuze asupra mea precum ca "EU AM DIVULGAT ACEL COD-MTCN" si ca la ei in sistem nu se poate face asa ceva insa a reusita sa ma innebuneasca si mai tare iar ca sa avem o sansa cit de mica de a afla de unde s-au ridicat banii(agentie si localitate) ne-a spus ca trebuie sa facem ADRESA DE LA POLITIE CATRE PARCHET pentru acest caz iar dupa aceea sa ar urma sa primim un raspuns despre locatie si datele celui ce a ridicat banii am revenit la politie si am dat declaratie si s-a intocmit un dosar cu incepere penala pe numele acelei persoane pe nume de VLADIMIR NICULESCU, acum astept sa vad daca se va rezolva ceva si mai am vreo sansa sa imi recuperez banii de la WU. VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU ACEASTA PROBLEMA DEOARECE E STRIGATOR LA CER, mentionez ca astazi am sunat la PROTV ca sa-i anunt despre acest caz insa pina acum nu m-au contactat deloc in plus de asta am sunat la cei de la NATIONAL TV/stiri iar o domnisoara de acolo mi-a zis ca acesta nu este un caz de cancan si ca eu nu stiam ca daca trimit banii prin transfer bancar acea persoana care urma sa o primeasca nu ai mai trebuie altceva decit numele meu (nu mai ar avea nevoie si de acel cod de siguranta-MTCN). VA ROG DIN SUFLET PT CA SUNT DISPERAT SI NU STIU CE SA MAI FAC, SUNTETI ULTIMA MEA SPERANTA.
VA ROG SA MA AJUTATI!

| mihaela_4583 a răspuns:

Locatia o poti afla doar daca ai foaia ce i a dat-o acelei pers in romania.si banii pot fi ridicati doar de pers care e scrisa in formular si doar cu un act de identitate.ma mira faptul ca intrebi daca poti afla si numele pers.pai ar trebui sa stii numele pers odata ce ii trimiti bani.bafta

| tanikka a răspuns:

Eu lucrez in asa domeniu si as vrea in primul rind sa-ti explic ca nu e posibil sa ia banii alta persoana decit cea careia iai transferat, deoarece toata operatiunea de eliberare a banilor prin orice sistem de transfer se face in prezenta persoanei beneficiare cu actul de identitate ce il detine. Sper ca ti-am fost de folos.

| Jackson_Cristian_Cristian_1985 a răspuns (pentru tanikka):

Dar daca cunoaste codul mtcn si nu imi cunoaste numele poat? ica banii