| Bronson1 a întrebat:

Banca online care sa nu te supuna popririlor?

Intreb de curiozitate. Pana acum, Revolut app era un sistem de banking online unde iti puteai pune deoparte cateva sute de lei, sa ii ai acolo de rezerva.

De un timp am primit poprire pe bancile oficiale unde aveam card de debit (ING si BT), dar de Revolut nu s-au atins, pentru ca era un sistem de banking, dar nu, in acelasi timp.
Datoria mi se plateste pentru ca am poprire si pe salariu; in cateva luni am scapat, dar problema e ca salariul il iau cash, iar plati online nu pot sa fac din cauza ca bancile imi sunt poprite, iar orice suma intra in ele se duce direct catre plata datoriilor.

Din 1 iunie parca, toti utilizatorii Revolut sunt fortati sa treaca pe Revolut Bank, care va fi un sistem de banking oficial, care va inregistra de asemenea popririle pe conturile clientilor.

Deci singura metoda de a avea un cont de economii de pe care nu "ti se fura" banii, s-a dus.

Stie cineva o alternativa pe viitor?

Răspuns Câştigător
| ZyRRe a răspuns:

Salut! Am un coleg de muncă care, la fel, are datorii la stat. A vorbit la contabilitate să i se vireze salariul pe revolut, tocmai în ideea să nu i se pună proprire. I-a mers 2 luni, după care l-au găsit și i-au pus poprire și acolo. Și nu, nu are revolut Bank. Deci chiar și acum te pot găsi, poate că nu au căutat ei îndeajuns. Altă alternativă este Monesse, cum a zis cineva mai sus.
Mai era Orange money, dar cred că e aceeași poveste.

| relian a răspuns (pentru ZyRRe):

Daca ai datorie catre stat,sau ai facut afaceri ilegale,statu poate sa vina sa te oblige sa le platesti,eventul poate sa vina sa iti confiste proprietati daca ai,bani la banci daca ai.

Daca insa esti dator la banci,sau la alti camatari in afara de stat,nu ar trebuie sa se bage statu in treaba voastra.
In RO se pare statu se baga in rahat,nu vad de ce garanteaza statu imprumutul tau la o banca,de fapt ii garanteaza acelei banci ca tu vei da bani,de nu te va obliga.
Asta e magarie pe fata,tilharie la drumu mare laughing banca daca ti-a dat tie imbrum,ut sa fie sanatoasa,daca nu-i dai inapoi,alea se numesc pierderi ale bancii., p[e viitor sa verifrice cui da bani, nu dai bani pe spatele altora, odata ce esti privat fatiu frate afacerea, nu lasa ca te ajuta statu sa iti recuperezi tu malaiu.
De aia exista judecatorie, acolo te judeci cu ala ce nu-ti da bani inapoi.

| Bronson1 explică (pentru ZyRRe):

Mersi, exact de datele astea aveam nevoie!
Voiam sa stiu daca pot ramane la ei in siguranta sau imi vor "vinde" datele celor de la finante pentru verificari, ca bancile sunt obligate la asta din cate stiu. I-am contactat ieri si pe cei de la support, si au zis ca doar cu ordin de la guvern vor putea popri contul Revolut, nu m-au lamurit cu asta, cu ce date vor furniza celor de la finante in continuare, sau daca o vor face, fiind o banca din afara Romaniei.
Raspunsul tau m-a facut sa inteleg ca eram in "pericol" si pana acum... Si ca doar daca mi-as primi salariul pe Revolut ar putea gasi contul pentru a-l popri, sau daca l-as declara eu.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asta este cea mai mare magarie a guvernului roman. Daca asa ceva se intampla in RO,nu te gandii ca peste tot este la fel.
In tarile civilizate,acolo unde tilharii nu mai stau la drumu mare ca in RO laughing guvernu nu se baga in afacerea ta cu stiu si eu o banca,ori cu cine ai tu ceva imprumuturi.
Ala care te imprumuta trebuie sa te imprumute in baza a ceea ce stie,nu in baza ca lasa,daca ala nu plateste il obliga guvernu sa plateasca.
Ce-s cu rahaturile astea oameni buni? Bancile is private,daca da lu X credit pe baga guvernului,atunci sa mearga la guvern sa ii dea datoria mea.
Asa ceva nu stiu cum de s e practica,asta se numeste dictatura,sa vina guvernu sa ma oblige pe mine sa dau datoria catre cineva,de cand pana cand guvernu preia atributiile judecatoriei.
Bnaca daca a dat credit,eu nu platesc datoria inapoi,f bine sa mearfga sa ma dea in judecata,laughing nasa este logic,asa spune si legea,judecatoria se opcupa cu asa ceva,nu trebuie sa vina guvernu sa forteze omu sa ce?
Pai eu team ales sa ce,sa vii sa ma fortezi,sa vii tu ales de mine sa imi iei banii mei munciti.

Niste tilhari mina in mina,bancile -guvernu,-biserica, toti tilhari la drumu mare.
Deci in alta tari nu se amesteca guvernu, ori nu sunt legi ca de nu platesti datoria nu stiu cine sa vina sa iti ia din cont laughing

Din contul tau, logic ar putea sa iti ia bani doara statu, dar numa daca ai fost prins ca ai furat, ca ai facut afaceri ilegale, deci dupa ce se dovedeste ca esti hot.In rest nu se atinge de banii tai nici hristos.

Iti zic ceva,chiar banca la care ai cont,nu se baga laughing adica daca eu am cont de saving,ori debit,apoi ma duc tot la banca mea si iau credit,aia nu se ating de banii mei din saving ori debit laughing crreditu e separat de debit,de nu platesti creditu,nu vin aia stai cati luam din debit laughing
Uite aici banci adevarate,nu desene animate,sau rahaturi ces in RO.

O banca adevarata nu da credite oricui,trebuie sa verifice clientu,sa stie, sa aiba ceva o garantie ca ala poate da banu inapoi.
Ce poate banca sa faca? Iti ia casa, iti ia ce proprietati ai, asta daca nu platesti, dar nu asa vine ea sa te dea afara din casa.

Nici vorba,, trebuie sa mearga la judecata si doar daca judecatorukl spune da atunci vin aia siti ia.

Cam asa se intampla intr-o tara normala.
Dar uitasem ca RO nu este o tara normala laughing

| aihao a răspuns:

Monesse. Este același sistem ca revolut ul.

| Bronson1 explică (pentru aihao):

Iti multumesc si tie pentru raspuns, "aihao"! Am cautat niste date despre popririle pe Monesse si alte aplicatii de tip fintech, dar nu am gasit nici in romana, nici in engleza, dar e intr-adevar o aplicatie de tip Revolut, la care poti avea cont in RON.