| Iana19 a întrebat:

Bunã! Pentru a-mi deschide o firma de consultanțã în afaceri și management de ce studii am nevoie? Sunt suficiente studiile universitare de licențã, specializarea administrarea afacerilor sau am nevoie și de un master? Menționez cã momentan sunt studentã la master anul 1. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

1. Ca sa fii proprietar de firma nu ai nevoie de diplome. Doar de bani si de actul de proprietate.

2. Ca sa pari in fata oamenilor expert in consultanta in afaceri si management ai nevoie de diplome. Cat mai multe, nu doar licenta si master, care sunt de baza. Ai nevoie de cursuri specializate si mai ales ai nevoie de experienta. Un om care n-a muncit o zi, un an, cinci ani, zece, nu se poate numi expert. De obicei consultantii buni in afaceri sunt cei care au trecut ei insisi printr-o corporatie cativa ani, cei care si-au deschis ei firma lor si le-a mers bine cativa ani, air apoi s-au decis sa ii consilieze si pe altii. Iar la acest capitol, tu neavand experienta, vei avea o concurenta acerba. Dar visul ti-l poti nota undeva ca sa te apuci de el peste cativa ani, cand vei obtine si tu acele studii + expertiza.

| Iana19 explică (pentru laSoledad):

Bun, mulțumesc pentru rãspuns! Noi voi presta nici-un serviciu, voiam sa stiu daca o pot sau nu sã o înființez, deoarece îmi dau cu seama cã am nevoie de experiențã și alte chestii. Oricum o voi închide peste câțiva ani.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce studiezi la facultate? Exista domeniu management. (manager ) Cand iti faci o firma, exista multe roluri, prorpietarul se ocupa de plata, angajeaza specialistii. Pentru inceput intreaba un avocat ca pe TPU se baga oricine sa scrie orice.

| Iana19 explică (pentru anonim_4396):

Bunã! Momentan studiez Administrarea Afacerilor în Comerț Turism și servicii, am luat legãtura cu un specialist si mi-a spus cã diploma mea de licențã este suficientã pentru a-mi deschide pfa-ul. Oricum nu o sa profesez, deschid acest pfa cu alte scopuri, apoi il închid. Doar cã pentru a fi legal se pare ca a fost necesarã o diplomã, iar ce am terminat eu se pare cã este ok.
Mulțumesc oricum pentru sfat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iana19):

Firma este persoana juridica.

| Iana19 explică (pentru anonim_4396):

Nu, este persoanã fizicã autorizatã.