| RamonaRam a întrebat:

Acum 2 zile am amanetat un lănțişor. Eu am 16 ani, și o prietenă, care este mai mare cu 2 ani decât mine, m-a ajutat. Acum părinții mei au observat că nu mai este, şi vor să meargă la amanetele din oraş, şi să vadă dacă a el a fost amanetat la vreo unul din ele. ( nu sunt chiar atât de multe.) Credeți că ei ar putea afla acest lucru? Adică eu am negat că aş fi umblat cu el sau că l-aş fi văzut.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot afla doar daca recunosc lantisorul si sa spuna la amanet ca a fost furat si atunci pot reclama la politie si politia sa afle cine l-a amanetat. In acest fel o poti baga si pe prietena ta in necaz si aceasta va spune care a fost situatia reala.
Parerea mea este ca mai bine ai spune tu parintilor ce ai facut si sa recuperezi lantisorul.

| RamonaRam explică (pentru Ioandelasal):

Păi mă gândesc că dacă zilele trec, nu o să se mai poată afla.

| RamonaRam explică (pentru Ioandelasal):

.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RamonaRam):

Asta este problema lor si a ta, eu ti-am raspuns la intrebare, respectiv daca si cum pot afla.
Ca o sa afle sigur sau nu asta n-am de unde sti.