| florynpuffy a întrebat:

am 21 de ani si as dori sa imi deschid un pet shop.sa zicem ca bani ar fi dar am nevoie de niste sfaturi.
Ce trebuie sa fac? Ce autorizatii, acte am nevoie? Exista oare "consilieri" in vederea deschiderii afaceri sau cineva sa se ocupe de tot eu doar sa il platesc? va rog mult dati-mi niste detalii.
Va multumesc mult!
o zi buna!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

** Exista companii de consultanta pentru infiintari firme dar serviciile lor te pot costa cu mult mai mult decat toate costurile cu taxele de infiintare+ autorizatiile necesare( pe care trebuie sa le obtii singur fara ajutorul acelei companii de consultanta care, practic te scuteste de timpul de stat la alte cozi!). Cauta pe Google o astfel de companie cu sediul in orasul tau si, daca au un site, contacteaza-i si solicita o oferta de pret pentru infiintarea unei firme ( o "Intreprindere individuala" sau un "PFA ", spre exemplu ).

**Cred ca pentru un pet shop s-ar preta sa infiintezi o entitate de business de tip "Intreprinere Individuala -II" sau una de tip "PFA"( poti avea angajati atat in cazul II cat si in cazul PFA-ului )--- fata de un "SRL" cele doua, II sau PFA, nu pot avea decat un singur obiect de activitate, in cazul tau, comert cu amanuntul animale de companie adica un singur cod CAEN, respectiv cod CAEN 4776 - comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea, in magazine specializate (vezi aici :http://rubinian.com/caen_5_clase.php?sect=G&diviz=47&id=477 ---- de asemenea, trebuie sa faci dovada experientei sau pregatirii profesionale in domeniul ales). Ai nevoie, pentru deschiderea unui asemenea magazin de o cerere de inregistrare a unitatii pet schop si de o autorizare sanitar veterinara de la Autoritatea Nationala Sanitar veterinara din resedinta de judet(adresa institutiei din judet o poti identifica aici :http://www.ansvsa.ro/? pag=8 iar documentele de aici: http://www.ansvsa.ro/? pag=17)

** Vezi aici un ghid util : http://www.avocatnet.ro/......duala.html

| misu a răspuns:

Cauta un atreprenor care sa iti evalueze afacerea

| florynpuffy explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile dvs! o zi excelenta!