| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie URGENTA de un raspuns. Am dat comanda pe okazii.ro de doua carti si azi am primit aviz ca a venit coletul. In aviz scrie ca valoarea este de 20 de lei si rambursul de 41 de lei. Am intrebat-o pe doamna de la posta de ce este rambursul 41 de lei pentru ca eu stiam ca de obicei este de 8 lei si mi-a spus ca nu, ca rambursul e stabilit de catre expeditor, ceea ce eu nu pot sa inteleg pentru ca eu stiam ca rambursul reprezinta taxele postale si nu pretul produsului. Asadar valoarea de 20 lei reprezinta taxele postale? Si daca da, oricum mi se pare prea mult pentru doua carti, mai ales ca este trimis din alt judet, nu din alta tara. Poate cineva sa imi explice care este diferenta dintre valoare si ramburs si cum se explica sumele astea enorme? Asadar eu am de platit 61 de lei? Va multumesc si promit sa dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea ramburs este stabilita de expeditor si in aceasta intra pretul marfii, ambalajul si transportul, daca este suportat de cumparator/ destinatar. Nu posta stabileste valoarea ramburs.
Costul transportului, in principal, este in functie de greutatea coletului si distanta, se mai pot adauga si alte elemente, doar acesta este stabilit de posta, conform tarifelor in vigoare.

2 răspunsuri:
| AndreeeaConstantin a răspuns:

Hello! Plata ramburs este exact valoarea coletului, cu ce este in el, cu ambalaj, cu tot, adica suma de bani pe care trebuie sa i-o platesti expeditorului, nu Postei. Postei ii vei plati taxele de transport in functie de marimea coletului, de greutatea lui si de distanta pe care o parcurge. Oricum, asta tine de Posta Romana si cred ca mai multe informatii gasesti aici.
Sper ca ti-am fost de folos! happy

| KodrutZ a răspuns (pentru AndreeeaConstantin):

Cap ai, minte iti mai trebuie. Ai trimis vreodata un colet?