| Anonimus1297y a întrebat:

Buna! Am o firma de transport din 2018, iar acum as vrea sa l concediez pe coordonator de activitate de transport, deoarece nu exista comunicare sau implicare. Este posibil sa functionam fara el?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca angajați un alt coordonator cu experienta nu vad de ce ar fi greu fara cel din prezent.
Daca cel nou isi respecta indatoririle job-ului, e serios si eficient, atunci desigur ca puteți functiona si fara cel vechi.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stie nimeni aici pe TPU, ia legatura cu un avocat el stie si se bazeaza pe legi nu ca noi pe nimic.

| Anonimus1297y explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc. O sa incerc. Gasisem la inceput niste raspunsuri destul de ok si am zis ca poate gasesc si la aceasta intrebare. Numai bine!

| johnnny123 a răspuns:

Ne întrebi pe noi dacă activitatea firmei TALE (despre care noi nu știm nimic) este posibilă fără un om pe care nu-l cunoaștem?

Dacă așa ți-ai condus firma și până acum, nu-i de mirare că ai probleme...

| Anonimus1297y explică (pentru johnnny123):

Ce legatura are aceasta intrebare cu faptul ca am probleme. In primul rand,nu am specificat ca am probleme,firma merge foarte bine!
In al doilea rand, am intrebat daca exista posibilitatea ca aceasta persoana sa iasa din ecuatie, avand in vedere functia pe care o ocupa in firma, pentru o anumita perioada de timp.
Va asigur ca imi fac foarte bine treaba in firma si in acelasi timp o fac si pe a lui ducandu-ma personal in locurile in care el ar trebui sa mearga si indeplinindu-i toate obligatiile!
Dansul nu a fost angajat de mine, ci de fostul meu asociat, iar acum vreau sa ilinlocuiesc, deoarece nu comunica si nu esti interesat de activitatea pe care ar trebui sa o practice. Ce a fost gresit in intrebarea mea?

| johnnny123 a răspuns (pentru Anonimus1297y):

Întrebarea este absurdă pentru că patronul este persoana care trebuie să știe cel mai bine ce face acel om, cât de complexe și de importante sunt sarcinile lui, cum ar fi afectată activitatea firmei dacă l-ai da afară, cât de repede ar trebui înlocuit și cât de dificil ar fi să găsești pe cineva care să-i preia sarcinile.

Dacă nu știi lucrurile pe care ți le-am enumerat mai sus înseamnă că nu știi ce fac angajații tăi și cum funcționează firma. Ceea ce mă face să mă îndoiesc că ești întradevăr un patron de firmă de transport.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus1297y):

Daca firma merge foarte bine asa cum mentionezi mai jos, inseamna ca coordonatorul de activitate isi face treaba foarte bine, fiindca fara un bun profesionist acolo, care sa coordoneze totul, nu ar merge deloc.
Faptul ca nu comunica poate fii din alte motive, poate este mult prea ocupat cu munca sau poate nu este genul care sa se planga de ceva si atunci tace si munceste.
Pe acesti oameni nu-i dai afara, dimpotriva, ii apreciezi si le maresti salariul, ca coordnator de transport, este un job greu si nu multi sunt capabili sa faca acest lucru.
Te sfatuiesc a discuti cu el si sa ii analizezi munca. Stai langa el 1 zi si vezi ce face, cum se implica in munca si dupa aceea decizi.
In orice caz, inainte sa-l dai afara trebuei sa mai angajezi inca unul si sa te convingi ca face treaba buna, ca sa poti sa-l dai pe celalat afara.
Fiindca de-l concediezi pe asta nu mai poti angaja pe nimeni pe pozitia lui, daca nu-i gasesti ceva rau sa-l dai afara cu anumite litere din contract, ca nu-si face munca sau a adus pagube firmei.

| Anonimus1297y explică (pentru Violleta2022):

Nu ati inteles. domnul ia salariu, i se platesc toate nevoile la stat, dar el nu lucreaa, practic este din alt judet fara sa aiba vreo implicare in firma!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus1297y):

Dupa cum vad, cred ca mi-am batut gura de pomana cu un minor de 16 ani... care nu are firma, nu are angajati, doar fantezie la povestit:

"în 29 August 2021 | Anonimus1297y a întrebat:
Buna ziua! As avea o intrebare daca eu stau la tatal meu din 2015, iar mama mea inca ia alocatia mea, deoarece după divort am fost incredintata ei cum as putea sa fac pentru a o recupera? Mentionez ca nu, nu am vreo presiune din partea tatalui, dar am crescut si este destul de nasol sa cer bani de la el pentru anumite lucruri! As vrea niste raspunsuri serioase, va rog frumos. Tin sa mentionez ca stau cu tatal in urma unor actiuni facute de mama si concubinul ei fata de mine".

"în 30 August 2021 | Anonimus1297y explică:
... eu mi am făcut buletinul abia la 15 ani, acum am 16. "

https://www.tpu.ro/utilizator/abgaln/intrebari/

| Anonimus1297y explică (pentru Violleta2022):

Nu,v-ati batut gura cu mama sa adoptiva. Multumesc! Daca as putea pune si poze cu dovada actelor doveditoare nu cred ca ati crede asta. Nici nu stiu de ce s-ar complica un copil sa puna o astfel de intrebare care nu are legatura cu scoala sau ceva asemanator

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă nu se implica, nu isi face datoria. Dacă nu isi face datoria, competentele la locul de munca actual sunt inutile, deci firma poate funcționa și fără el.
Între timp eventual sa căutați un înlocuitor capabil.