| 3Iuliana21 a întrebat:

Buna!
Am o intrebare... Am card de credit la BRD, il introduc în bancomat bag pinul, apoi dau retragere numerar si imi scoate cardul afara? De ce?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la banca si explica-le problema. Poate are ceva cardul.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar banii solicitati ții dă? Daca da, de ce iti faci probleme? Bine ca nu ti-l retine, din anumite motive.

| 3Iuliana21 explică (pentru darrio2007):

Nu imi da bani, imi scoate direct cardul afara. Am dat si interogare sold si tot asa. Nu imi asculta comenzile.Mi-l scoate direct afara

| darrio2007 a răspuns (pentru 3Iuliana21):

Ai incercat la mai multe bancomate? La fel face?

| 3Iuliana21 explică (pentru darrio2007):

Da

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3Iuliana21):

Pperatiunea iti este respinsa pentru ca tu selectezi incorect "credit card", cand tu ai doar un DEBIT Card!
Acum am vazut ca tu esti inca eleva, deci este imposibil sa ai CREDIT CARD.
Credit cardul se da de banca ca imprumut bancar, numai celor peste 18 ani, care-s angajati, cu vechime in munca de minim 12 luni, ceea ce, in cazul tau nu este posibil.
Asadar, tu ai DEBIT CRAD, nu CREDIT CARD si poti scoate cash, numai daca ai bani in cont.
Atentie, cand selectezi tipul cardului, trebuie sa fie "CARD de DEBIT" sau de economii, ca altfel iti scuipa imediat cardul afara, ca nu-i selectia corecta.

| darrio2007 a răspuns (pentru 3Iuliana21):

Mergi la banca si explica-le problema. Poate are ceva cardul.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca operatiunea s-a facut, odata ce ti-ai scos banii.
Cardul ti se inapoieaza sa ti-l pui in buzunar si sa-l pastrezi, ca altfel vine altul si-ti ia toti banii din el.

| REMiXDJ a răspuns:

Cardurile cand fac asemenea figuri in bancomat nu sunt decat cateva probleme. 1.Cardul s-a demagnetizat sau sa zicem s-a deteriorat banda aceea neagra magnetica - bancomatul nu mai citeste corect banda din anumite motive, cardul a stat mult timp langa telefonul mobil, cardul este indoit putin, cadul este zgariat in zona benzii negre.2.Cardul este in luna in care expira - atunci pot aparea si astfel de erori.3.Cardul este cu creditul pe minus.4.Cardul nu a fost folosit la bancomat sau plati de altfel mai mult de 90 de zile. Duceti-va la BRD in orasul dumneavoastra la sediul central al bancii si solicitati schimbarea cadului motivand ca mereu aveti astfel de probleme.Este un comision mic de schimbare card. Daca este card MAESTRO renuntati la el, anulati cardul si vereti la banca un card nou VISA sau MASTERCARD. Uitativa pe site-ul BRD la oferta de carduri VISA si MASTERCARD si la ce optiuni au.Indiferent ca o sa optati pentru VISA sau MASTERCARD cereti bancii ca la cardul nou sa aveti 2 conturi atasate, unul in LEI(RON) si altul in valuta(usd dollar) sau eruro daca faceti plati pe internet mai mult in euro sau din strainatate primiti bani prin transfer mai mut in euro. Daca folositi mai mult dollar optati pentru usa dollar.Totodata cereti bancii sa va activeze si serviciul alerte prin SMS pe telefonul dumneavoastra mobil.Acest serviciu sms va asigura 100% siguranta ca nu puteti fi fraudata de nici un fel. Daca scoateti bani sau primiti bani in cont banca va trimite un sms de avertizare - al veti citi si daca este o tranzactie ce ati facut-o personal, totul e ok.Pastrati in telefon minim 45 de zile mesajele de la banca, apoi puteti sterge.Asta este valabil si cu chitantele de la bancomat - cereti mereu de la bancomat si chitanta - este o dovada si garantie in plus ca act ca sa puteti dovedi cati bani ati avut anterior etc etc. Daca se face o tranzactie neautorizata prin sms veti vedea asta si a doua zi maxim va duceti la banca, cereti detalii si puteti fara nici un stres sa anulati tot pe acea tranzactie daca nu e a dumneavoastra - banca va pune in scurt timp banii inapoi.Pentru plati internet nu folositi un card cu multi bani pe el, folositi un card de salariu sa zicem VISA si un alt card MASTERCARD numai pentru plati pe net.Al incarcati cu p suma putin mai mare in lei la cursul valutar din ziua respectiva, faceti plata si totul e ok.Prin serviciul alerte sms o sa primiti detaliile platilor facute.Asta este varianta corecta si sigura.O zi buna sa ai.La BRD sa nu acepti sa ti se puna pe carduri credit de nevoi personale, ei te ademenesc, asa fac toate bancile.Cardurile sa fie de DEBIT nu de CREDIT.