| Sabin1234 a întrebat:

Bună.
Am o întrebare. As vrea sa îmi fac o afacere, adică sa îmi deschid un site cu filme și seriale ca Netflix-ul.
Întrebarea mea este ce trebuie sa fac ca să nu încalc acele drepturi de autor?
Trebuie sa plătesc ceva ca să fie totul bine?
Întreb asta pentru ca am auzit ca în Europa va fi interzisa pirateria.
Dau fundă celui care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

In Europa este de mult interzisa pirateria. Tu nu trebuie decat sa cumperi licentele si drepturile de autor. O nimic toata, probabil cateva milioane de euro la ceva filme si seriale de top.

| Sabin1234 explică (pentru goguPatent):

Ms mult.

| Sabin1234 explică (pentru goguPatent):

Dar licențele pentru aceste sunt pe luna? Sau trebuie sa negociez cu acel studiobde filme sau seriale?

| goguPatent a răspuns (pentru Sabin1234):

Nu stiu daca sunt pe luna sau pe an. Habar nu am. Banuiesc ca pe an. Totusi amuzant ca inca mai crezi ca le poti cumpara. Nu isi permite protv ul asa ceva dar poti tu?

| Bizon95 a răspuns (pentru Sabin1234):

Licentele se negocieaza de fiecare data

totusi, imi pare rau ca te descurajez serios, insa trebuie sa fii realist!
o sa iei praful de pe toba in domeniul asta (adica numai filme/seriale de rahat)
de ce?
la TOT ce e produs de Netflix, Amazon, HBO, etc. nu o sa primesti IN NICI UN CAZ licenta, pentru ca si ei au serviciu de streaming si vor ca, clientii sa se aboneze direct la ei, nu la tine
dovada e foarte simpla, daca ai Neflix incearca sa gasesti seriale si filme produse de "ceilalti"... chiar daca Netflix e cel mai mare si are cele mai multe seriale si filme insa lipsesc o TONA

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: platesti pentru a obtine drepturile de difuzare online, exact asa cum face si Netflix.