| TheAdmiston a întrebat:

Am observat azi ca au aparut noi monezi(2012)- or fi aparut ele mai demult dar poate sunt eu in urma... Exista posibilitatea sa avem INFLATIE din aceasta cauza sau introducerea de bani noi in circulatie nu are legatura?
Nu ma refer aici doar la monezi, sigur exista si bacnote noi.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este inflatie in Romania si fara aceasta emisiune. Bancnotele uzate se inlocuiesc periodic. Dar monedele, nu. Emiterea de masa monetara este (in general) echivalenta cu inflatia. Si asta din cauza cresterii tututor preturilor si tarifelor, plus faptul ca se plateste totul cu numerar. Cei care platesc cu alte mijloace sint o cantitate infima.
Dar, s-ar putea ca tu sa fi vazut acele monede de 0, 50 lei (50 de bani) care sint in emisiune limitata, (nu stiu cu ce ocazie), cum sint cele din 2010 cu Aurel Vlaicu. Din acestea rare, as vrea si eu cite 2 bucati.

| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Da,am auzit ca au aparut monezi de 60 de bani la o colega si altelele!

| 5Dollar a răspuns:

Da... acum stiu despre ce este vb deja m-am saturat de modele astia big grin ar trebui sa le colectionez cumva?