| LorenaGN123 a întrebat:

daca dau iban-ul unei persoane imi poate afla datele sau poate sa retraga bani?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fara codul PIN al cardului nu poate retrage bani, ci poate doar sa depuna bani in acel cont.
Dar ca sa fii mai linistita poti face un drum la banca sa ii intrebi sau chiar ii poti suna sa iti confirme ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Bai user, ii dai IBAN, nu card.
Ce il induci in eroare, ca fara codul pin, pai daca ii dau IBAN, un simplu cod gen, ce treaba are de pin, unde baga codul ala? In f. altuia. Aoleu ce minte seaca aveti.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Ce treaba are iban ul cu pinul de la card?

| LorenaGN123 explică (pentru suntserios):

Va mulţumesc frumos!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu am zis ca nimeni nu poate retrage bani (caci aceasta era una din temeri) daca nu are codul PIN. Nu am pomenit de IBAN caci nici nu era cazul. Ce e rau in cuvintele mele? Chiar nu pricep. Si tu si "suntserios" -amandoi ati inteles gresit.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni nu poate retrage bani daca nu e titularul contului

| mihai69 a răspuns:

Nu - poate doar să depună bani în contul tău.

| anonimg a răspuns:

Corectare.
Am vrut sa zic "IBAN trebuie sa fie cu ceva" si nu doar "ceva".
"Ori cu codul PIN ori cu buletin."

| anonimg a răspuns:

Cu codul IBAN poti retrage bani de la casierie. Dar trebuie sa fie buletinul acelei persoane, pe numele care a scos codul IBAN. Caci codul IBAN a fost facut pe numele unei persoane.

Exemplu: acum 3 saptamani mi-am facut cont la BRD pentru ca cineva in ziua aceea trebuia sa imi trimita niste bani intr-un cont BRD. Mi-am facut contul, mi s-a dat IBAN-ul, mi-am primit si banii si i-am si ridicat de la casierie pentru ca aveam buletinul; toate acestea intr-o singura zi. Dupa o saptamana mi-a venit si cardul impreuna cu PIN-ul.

Eu nu am nici o vina daca explicatia -pentru care am luat si funda big grin - nu a fost inteleasa de tine. :-(||>

| danik70 a răspuns:

Nu poate - poate doar sa depuna bani