| banzicarul a întrebat:

Buna as dori sa stiu aproximativ cam cat as platii rata la banca lunar daca as scoate 150.000 lei ( un miliard jumate ) avand salariul pe luna de 1700 lei ( 17 milioane )? pe 10 ani sau mai mult etc. Dau fundita. MS

Răspuns Câştigător
| Misha_1025 a răspuns:

Depinde de banca daca-ti ofera imprumutul. Eu iau in mina ~1400 ron, sotia ~900 ron; cumulat am putut scoate (in anul 2007) 35. 000 ron (350 000 000 lei vechi) pentru 8 ani (atit era maxim). Rata lunara e de 700 ron. Acu 2 ani juma era o super oferta. De aici deduci singur daca vei primi acel imprumut pe o perioada asa de scurta la un salariu asa de mic. Chiar si IPOTECAR e greu sa-l primesti, pentru ca la salariul tau de 1700 ron, 150. 000ron imprumut, gradu de indatorare este foarte mare. Daca ai "norocu sa se aprobe atunci sa te astepti cam la 2. 500~3. 000 ron pe luna (25. 000. 000~30. 000. 000 lei vechi). Daca mai esti cu cineva care cistiga ceva mai mult sau venitul celor cu care convietuiesti legal in casa, cumulat, sa depaseasca rata lunara, atunci sansele cresc. Altfel nu vad cum. Eu pentru acei 35. 000 ron si conditiile care le-am spus, am cautat toate bancile din Brasov si nu glumesc, chiar daca firma unde lucrez colaboreaza foarte bine cu o parte din banci. Mult succes!

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Este suma ffff mare nici nu ar avea de unde sa ti opreasca. deci sigur nu poti face imprumut poate doar pe 30 de ani si asa cred ca rata va fi cit salariul tau deci exclus. imi pare rau dar astea sunt legile noastre nu este rata cit sunt dobinda., DAE comision etc etc etc,,, N etc. voi tineri slabe sanse.

| Yang a răspuns:

Nu cred ca iti face vreo banca imprumut de un miliar jumatate pe doar 10 ani cauta o banca unde sa stabilesti tu durata si rata nu sa iti stabileasca ei tu stii ce cheltuieli ai si cu cat ramai din salar deci depinde de cat esti dispus sa dai.Vezi ca sunt banci care au site iar pe site-ul lor sunt si cereri pentru imprumut pe care le poti completa introduci datele suma dorita cat esti dispus sa dai si in cat timp ei iti vor trimite un e-mail cu un raspuns nu esti obligat sa accepti e doar sa iti faci o idee