| Răzvi42 a întrebat:

Salut. Am un card santander si o rata la banca,banca isi opreste banii lunar la salariu,vreau sa imi iau un card revolut pentru a pune bani lunar ca sa ii economisesc. Intrebarea mea este, banca nu are niciun drept asupra cardului revolut,nu? Nu poate de exemplu,daca nu mai platesc rata, sa imi opreasca dupa cardul revolut. Asta as dori sa stiu. Sau daca cunoasteti voi alta modalitate unde sa pun banii lunar. Funda.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca se ajunge la poprire de conturi din cauza de neplata se pot face popriri si pe contul de Revolut avand in vedere ca exista un iban asociat prin Libra Bank.

| mihai69 a răspuns:

Asupra cardului nu are niciun drept; are în schimb dreptul să își acopere pierderea (dacă nu mai plătești ratele) cu banii din contul asociat.

| doctorandus a răspuns:

In mod obisnuit, nu ai cum scapa de platit imprumuturile incheiate de catre tine. Asa ca nici nu incerca, vei fi data in judecata si ti se vor confisca masina, casa, lucruri, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In plus, vei plati cheltuieli de judecata si costurile executorului judecatoresc. Deci datoria va spori.

| blackann a răspuns:

Poti sa deschizi revolut si iti tii banii in "vault". Nimeni nu are acces la vault-uri in afara de tine si nu pot fi luati bani de acolo, decat daca ii transferi pe card.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

"vault" de la Revolut e doar un cont de economii la o banca. Cont de economii inseamna depozit la o banca, inseamna iban, inseamna acces de catre autoritati.

| blackann a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar nu-i pot trage banii automat din vault.